Снимка: iStock
Изследванията, изготвени от JPMorgan и други финансови институции, също показват, че частният капитал надминава доходността на световните и амриканските фондови пазари в дългосрочен план.
"Данните показват, че ще получите изпреварваща доходност, ако се насочите към фондове инвестиращи в частни капитали, независимо дали сме във фаза на висока волатилност или ниска волатилност", казва Джеф Мийкър, главен стратег в Hamilton Lane. "Дали тази тенденция ще продължи и в бъдеще, предстои да видим. Но поне в историчекси план е работила", допълва още Мийкър.
Както показва таблицата по-долу, възвръщаемостта от акциите над безрисковия лихвен процент, се влошава в силно волатилна среда, както е и нормално да се очаква. Въпреки това, възвръщаемостта от частни капиталови инвестиции запазва премията си над тази на акциите в среда на волатилност.
Най-добре представящите се инвеститори на частните капиталови пазари са последователни в действията си и готови да правят тактически корекции на това, кога да са с по-високо тегло и кога с по-ниско на тези пазари, казва още Мийкър.
Те също така не се опитват да "таймират" пазара, или да се опитват да инвестират във възможно най-добрия момент.
Едно от притесненията на частните инвеститори е съсредоточено около горещото пространство за рисков капитал, където технологични компании, които губят пари, са привлекли зашеметяващи суми капитал и сега бързат да осребрят първоначалните си инвестиции след първичните публични предлагания на тези компании.
Мийкър не вижда рисковия капитал, като основен източник на безпокойство. Венчър пространството е малка част от по-широките частни пазари и от индивидуалните портфейли на повечето инвеститори, каза той. Експертът добавя още, че излизането на компании в публичното пространство на практика освобождава ликвидност за ранните инвеститори.
Въпреки сегашния IPO-бум, в който участват Uber, Lyft, Slack, Airbnb и други компании, по-широката картина е, че повече компании предпочитат да останат частни за по-дълго време. Това е тенденция, предшестваща финансовата криза и дотком балона, според проучването на Goldman Sachs.
Като оставим настрана историческите аналози, Goldman отбелязва също, че инвеститорите все повече предпочитат да излизат на по-късен етап от финансирането, вместо чрез IPO. Причините за това са създаването на гигантски фондове, като например визионерския фонд на Softbank за 100 милиарда долара.
Частният кредит е един от най-сигурните кътчета за инвестиране през последните 30 години и се очаква да се справи добре, дори ако по-широката пазарна среда се влоши, смята още Мийкър. Малките и средните пазарни изкупувания исторически са се представяли по-добре в периоди на волатилност и корекция.
Следвайки съветите на много експерти, инвеститорите е добре да имат експозиции и към развиващите се пазари, като много го правят с участие в първични публични компании. Това обаче, е по-скоро сфера, която трябва да се избягва при частните капитали, заради допълнителните регулаторни и валутни рискове, свързани с подобен род инвестиции.
Още по темата: