Снимка: iStock
Теодор Минчев
Имоти или акции? А какво ще кажете за нито едно от двете. Поне ако се обърнем към историческото представяне на двата типа активи, за един по-продължителен период от време - от девет години, например, и го сравните с доходността на един друг актив - земеделската земя.
Недвижимите имоти се радваха на сериозно повишение през последните три години, като добавиха над 30% за този период. Ако разгледаме периода от 9 години обаче, на база на офертните цени във водещите градове, цените на имотите са поскъпнали с между 20 и 40% (без отчитане на доходността от наеми), като с най-много са се отличили тези на най-търсените тристайни жилища.
Иначе цените на повечето имоти, в най-добрия случай са при нивата си от върха на пазара на имоти, през 2008-ма година, точно преди кризата.
Ако погледнем към фондовия пазар, в лицето на SOFIX, то нещата изглеждат така - индексът е реализирал повишение от около 50% (без отчитане на дивидентите). Това се равнява на под 5% годишна доходност.
Има един актив, който се е представял далеч по-добре от имотите и отново е свързан в известна степен с недвижима собственост. И това е - земеделската земя.
През 2018 г. средната цена на един декар земеделска земя достига 941 лв., което е със 7.9% повече в сравнение с 2017 година, посочиха изнесени днес данни на НСИ. Спрямо предходната година през 2018 г. увеличение е отчетено в цената на нивите - с 12.6%.
Както се вижда от таблицата по-долу, средното поскъпване на земеделската земя, като цяло е 15.3%, като малко по-високо - в размер на 15.9% е това на нивите.
Данни: НСИ
Спрямо 2010-та година пък, цената на земеделската земя е поскъпнала близо 3.4 пъти - от 279 лева за декар, до 941 лева за декар през 2018-та година.
През 2018 г. най-висока e цената на земеделската земя в Североизточния район - 1 345 лв. на декар. Най-голямо увеличение на цената на един декар земеделска земя спрямо предходната година е отчетено в Северния централен район - с 39.5%, и в Южния централен район - с 22.7%.
Цената на земята в Югоизточния район остава почти на същото равнище спрямо 2017 г. - отбелязано е слабо повишение с 0.8%. През 2018 г. се наблюдава намаление в цената на един декар земеделска земя в Югозападния район - с 53.4%, в Северозападния - с 4,5%, и в Североизточния район - с 4.0%.
През 2018 г. средната цена на рентата на един декар наета/арендувана земеделска земя достига 48 лв., което е с 4.3% повече спрямо 2017 година. Спрямо предходната година увеличението на рентата за нивите е с 6.4%.
Трябва да се отбележи, че на база на средните цени на земеделската земя и средната цена на рентата, доходността възлиза на 5.1%, което е напълно съразмерно с доходността от отдаването под наем на недвижимите имоти.
Както споменахме по-горе обаче, средното повишение на недвижимите имоти, макар и ускорено през последните три години, е било далеч по-слабо за последните девет години.
Още по темата:
С колко поскъпна земеделската земя за 10 години?
Р. Манолов: Плавен и траен ръст в цената на земеделската земя през следващите години