Снимка: iStock
Акциите с висока бета, които са повлияни от търговската война, могат да поскъпнат с между 10 и 20%, ако се сключи сделка между САЩ и Китай. Това прогнозира Марко Коланович, ръководител на стратегията за търговия с акции на щатската инвестиционна банка J.P. Morgan.
Коланович каза, че е "предпазливо позитивен" по отношение на акциите, защото очаква президентът Доналд Тръмп да се опита да избегне рецесия и да има силен фондов пазар, преди да влезе в президентските избори през следващата година.
Ако има рецесия, тя ще се нарече „Тръмп рецесия“, тъй като до голяма степен би била следствие на действията на Тръмп, смята експертът. А според него, щатският президент не би допуснал да видим рецесия, кръстена с неговото име.
Според Коланович, търговско споразумение между САЩ и Китай може да доведе до преодоляване на "Тръмп рецесия" и да видим мощно рали в стойността на акциите с висока бета.
Досега търговската война компенсира всички ползи от фискалните стимули и може да доведе до глобална рецесия, ако продължава. Но ако търговската битка приключи, Коланович очаква, че ще настъпи бърз ръст на фондовия пазар.
„Това ще се превърне в бързо 5% рали за широкия пазар и 10-20% ръст за акциите с висока бета. Тъй като силният пазар и избягването на рецесия биха засилили шансовете за преизбиране, би било рационално да се очаква този резултат”, пише анализаторът.
„Въздействието на търговската война е особено негативно по отношение на сегментите, които са нейните бенефициенти и най-вече индустриалното производството (автомобили, електрическо оборудване и др.). По-малки местни компании, стоманодобивната промишленост и т.н.“, отбеляза Коланович.
Ще има разбира се и сегменти, които не се справят толкова добре при намиране на търговско споразумение. Това биха били компаниите с ниска волатилност и ниска бета, комуналните услуги и тези от отбранителния сектор.
Коланович каза, че пазарните настроения са станали "крехки", тъй като през последните няколко седмици инвеститорите намаляват експозицията си на фондовия пазар, а нетната експозиция или "бета-капитал" на хедж фондовете е много ниска.
Все пак, Коланович каза, че не е негативен за акциите или за икономиката, защото търговската война може да бъде прекратена в кратки срокове и много пазарни сегменти вече залагат цените в най-лошия сценарий.
През последните две години той заяви, че пазарът на акции може да бъде разделен на две фази - един период, в който се е увеличил в очакване на фискална реформа, която е вдигнала корпоративните приходи и икономиката, а втората - търговска война, разрушаваща ценностите.
„Преди търговската война акциите се покачиха с по-високи темпове и след това останаха непроменени за около 18 месеца. Ако се приеме, че средната годишна възвръщаемост на акциите на САЩ е приблизително 7%, при текущата капитализация от 30 трилиона долара, очакваните разходи от търговската война досега са около 3 трилиона долара. Пазарните щети са 100 пъти по-високи от събраните тарифи, така че явно не прави страната по-богата", коментира Коланович.
Още по темата:
Какво да очакваме в дългосрочен план от акциите на Apple?
Бъфет: Търговската война би се отразила негативно на целия свят
Какви ще са последствията от търговския спор между САЩ и Китай?