За младите американци пазарът на жилища изглежда много по-различен, отколкото за техните родители, баби и дядовци. Увеличаването на разходите за жилища и увеличаването на студентския дълг са довели до това, че хората до 38 години купуват различни видове домове на различни места, в сравнение с техните родители.
Младите, също така купуват при различни обстоятелства, често чакат по-дълго, купуват преди брак или живеят с родителите си, за да спестят пари, за да не им се налага да чакат години наред за да придобият собствеността.
Сега ще разгледаме девет изненадващи факти за пазара на жилища за младите американци, които посочват различията в сравнение с техните родители.
Пазарът на жилища днес е много по-различен, отколкото преди няколко поколения. Това е нещо, което все повече и повече "милениуми" откриват всеки ден, независимо дали наемат първия си апартамент, или вече прибягват към втора покупка на имот.
В по-голямата си част, тази разлика се дължи на това - колко са се увеличили разходите за жилище, но също така е свързано и с рекордния студентски дълг, с който новото поколение е обременено.
Около 70% от последните завършили висше образование завършват училище със средно 29 800 долара дълг за изплащане, плюс неизбежните лихви.
Младите са изправени пред цени на жилищата с 39% по-високи, отколкото техните родители през 80-те годиниЦените на жилищата са скочили с близо 40% през последните три десетилетия, далеч надминавайки увеличаването на заплатите и превръщайки собствеността на жилище в много по-голямо предизвикателство за днешните купувачи.
Увеличението е още по-драматично, колкото по-назад гледате: Средната цена на жилището в днешно време е повече от 70% над тази, плащана от купувачите през 60-те години.
Цените на наемите са се увеличили с близо 50% през последния половин векТъй като традиционното наемане под наем на апартамент или къща, докато се спестява за закупуването на собствено жилище е логичен избор от 60-те години насам, средните наеми са се увеличили с 46%. Това означава, че по-голяма част от средствата на спестителите изтичат към това да живеят под наем и съответно се повишава времето за покупка на жилище.
Много от младите са готови да пътуват дълго, за да намерят достъпни жилища"Супер пътуващите" са тези, които пътуват повече от час във всяка посока към и от дома си до работното си място. За да намерят домове, които могат да си позволят, много от милениумите купуват имоти на два, или повече часа от своята работа.
Бирмингам, Алабама, отбеляза най-голям ръст на собствеността от младите в последните години През 2017 г. милениумите собственици на жилища представляват впечатляващ 18% от общия брой собственици в Бирмингам, Алабама. Това е драматично увеличение спрямо 11.9% само една година по-рано през 2016 година.
Ръст в собствеността на младите е регистрирана в 33 от 50-те най-големи пазари на имоти
Противно на погрешното схващане, че все по-малко и по-малко милениуми купуват жилища в големите метро-райони, в по-голямата част от 50-те най-големи жилищни пазара в страната всъщност собствеността на младите се повишава през последните години.
На някои пазари имотите, построени преди 2012-та година, се продават с отстъпка от близо 50%, защото са построени твърде големи за изискванията на младитеВсе повече младите купувачи търсят по-малки и по-лесни за поддръжка имоти, в сравнение с популярните за предишното поколение големи и просторни имоти. И те харесват опростени и практични интериори. Резултатът на това е силното понижение в стойността на предлаганите големи и непрактични "стари имоти".
Според изданието The Wall Street Journal, домове в Скотдейл, Аризона, някога стрували милиони долари, сега се продават с отстъпка от 50%, защото младите купувачи не се интересуват от подобни просторни имоти.
Една четвърт от младите купуват имот преди да се оженятТрадиционния подход е да се купува имот след брак, но младите не се притесняват да правят това, въпреки традициите. Около една четвърт от милениумите купуват имот с партньора си преди да "минат под венчилото".
Един от трима, посягат към пенсионните си спестявания, за да финансират покупката на недвижим имот.
Близо две трети от младите съжаляват за покупката на имотСпоред проучване на CNBC, 63% от милениумите изразяват известна степен на съжаление, след покупката на имот. Най-често срещаните оплаквания са свързани с "подценяване на скритите разходи" и текущите разходи за поддръжка.
Още по темата:
Акции, или имоти - коя е била по-добрата алтернатива у нас?
Наем, или покупка на имот - кое е финансово по-изгодно?
Покупката на имот все още е с висока доходност