Снимка: iStock
Две емисии държавни ценни книжа (ДЦК) на обща стойност 400 млн. лв. в два аукциона емитира днес Министерството на финансите, става ясно от съобщението БНБ, която организира и провежда търговете.
На първия търг се предлагат за емитиране 20-годишни ДЦК на обща стойност 200 млн. лева, като падежът е на 19 юни 2039 година, годишната лихва е 1.5%. На втория търг се предлага емисия 10.6-годишни ДЦК с лихва 0.50% и падеж 21 декември 2029 година.
Всъщност България се връща на вътрешния дългов пазар след година и половина. Последният аукцион за ДЦК е проведен на 22 януари 2018 година, когато бяха пласирани 25-годишни държавни дългови книжа на обща стойност 100 млн. лева
Обобщена и подробна информация за двата аукциона най-вероятно ще бъдат обявени утре, 20 юни, от Министерство на финансите, каквато е практиката.
Има или няма търгове за ДЦК...
Странното е, че съобщението за двата аукциона и подробностите за търговете и за участниците, публикувано на сайта на БНБ на 14 юни, към 10 часа на 19 юни вече беше свалено. Обяснението на пресцентъра на централната банка беше, че това е процедура, когато събитието, за което е съобщението, се провежда или се е провело, да бъде свалено от интернет страницата. Но други съобщения със стара дата не са изтрити.
На уточняващ въпрос, означава ли, че аукционите се провеждат днес, отговорът беше положителен.
Досега няма съобщение от финансовото ведомство дали са спрени търговете, а от пресцентъра нямат информация и връщат топката към БНБ, която е организатор на двата аукциона. Липсва обаче и информацията за емисионен календар за 2019 година и по-конкретно за юни тази година, каквато е била досегашната практика на финансовото ведомство.
Любопитното е и защо се емитират дългови книжа, след като има огромен бюджетен излишък. По данни на Министерство на финансите към 31 май 2019 година на база предварителни данни и оценки салдото по консолидираната фискална програма (КФП) на касова основа се очаква да бъде положително в размер на 2 979,1 млн. лв. или 2.6 % от прогнозния БВП.
Основното предназначение на новия дълг
според изтритото съобщение на БНБ, е да погасява падежи на задължения, както и да служи като буфер за финансовата стабилност.
Разчетите на Министерството на финансите в дългосрочната КФП показват, че до 2021 г. лимитът за дългово финансиране е от 800 млн. до 1 млрд. лв. годишно, което е записано и в Закона за бюджета. За същия период е предвидено и усвояването на 586.7 млн. лв. по договорени държавни заеми. Това всъщност би трябвало да е обяснението защо се пласират двете емисии на обща сума 400 млн. лева.
И още нещо, според стратегията за управление на дълга 2019-2021 година на Министерството на финансите до 2021 г. падежиращият дълг в обращение се движи около 1.1 -1.4 млрд. лв. годишно. Най-голямото плащане, което предстои, е през 2022 г., когато е падежът на 7-годишната емисия еврооблигации от март 2015 г. в размер на 2 млрд. евро.
В стратегията за управление на дълга е записано още, че до 2021 г. България няма да емитира дългови книжа на външните пазари, а ще се финансира чрез ДЦК на вътрешния пазар.
Пак според посочената стратегия, България ще спази изискванията за приемане във Валутния механизъм ЕРМ-2 и в банковия съюз, и ще намалява дълга като процент от БВП. Под 1% ще остане дотогава и съотношението лихвени разходи/БВП.
Държавни дългови книжа и на БФБ
Търговията с емисии ДЦК на Българската фондова борса (БФБ) започна през ноември 2017 година. Тогава с идеята да се изгради стабилен пазар на ДЦК с траен интерес на инвеститорите към него, Централен депозитар и БФБ-София стартираха инициатива - да не начисляват такси към свои членове за търговия с този вид инструменти, ако и те съответно не таксуват своите клиенти. 15 инвестиционни посредника и банки се присъединиха към инициативата и няма да начисляват допълнителни такси на клиентите си при търговия с ДЦК.
Инициативата беше отворена до 30 септември 2018 г. и всеки от останалите членове на Централен депозитар и БФБ-София да се присъедини.
Вижте още: Васил Големански: Всички могат да участват пълноценно на пазара на ДЦК
Според данните на БФБ към 30 май 2019 година се търгуват 15 емисии ДЦК, докато в края на 2018 година са били 19. Тази година търговия с ДЦК е осъществена само на 28 януари, когато е реализирана една сделка за 925 лота на обща стойност 1 000 493 лева.
Още по темата:
Дълго чаканото понижение на държавния дълг
SG Експресбанк е закупила най-много държавни облигации през последните 6 години
УниКредит Булбанк с отличие за първичен дилър на ДЦК за 2017 г.