Снимка: iStock
Инвеститорите в облигации изпращат сериозна заявка за своите притеснения. Те са притеснени относно силата на глобалната икономика; търговската война между САЩ и Китай; геополитическото напрежение в Близки Изток. Притеснени са от постоянно ниската инфлация напускането на Великобритания от Европа и още десетки други неща.
И следствие на тези притеснения, участниците на финансовите пазари бързат да се насочат към най-сигурните възможни активи - правителствените облигации. Тенденцията е толкова силна, че сумата на държавните облигации с отрицателни лихви достигна рекордна стойност. По-точно - цели 12 трилиона долара, според данни на инвестиционната банка Barclays. Това е най-голямата подобна стойност от средата на 2016-та година, когато Великобритания гласува за сензационното решение да напусне границите на ЕС и централната банка на страната пусна отново програмата си за обратно изкупуване на активи.
Какво означават отрицателните лихви? Това означава, че инвеститорите дават своите средства, знаейки, че ще получат по-малко в бъдеще! Какво ги мотивира - страхът, че останалите инвестиционни алтернативи могат да им донесат далеч по-големи загуби.
Нещо обаче не е наред... Защото междувременно очакванията за допълнителни стимули, следствие на инвеститорските страхове отведоха щатските индекси до нови рекордни стойности.
Към днешна дата, половината от европейските правителствени облигации са с негативни лихви, като общата им сума е в размер на 4.4 трилиона евро, спрямо 3.3 трилиона към края на януари, според данни на Tradeweb. В края на май 20% от европейските корпоративни облигации с инвестиционна степен са били с негативни лихви.
Чуват ли централните банки притесненията на инвеститорите?
Вчера, президентът на ЕЦБ Марио Драги, отвори вратата към допълнителни стимули. Централната банка вече отхвърли възможността за повишение на лихвите, поне до средата на следващата година, но през тази седмица направи заявка, че ще предприеме допълнителни действия.
"Перспективите към рискове остават обърнати нагоре, а показателите за следващите тримесечия сочат за продължаващи слаби данни", заяви Драги на годишната конференция на ЕЦБ в Синтра, Португалия. „При липсата на подобрение и трайно завръщане на инфлацията към нашата цел, ще са необходими допълнителни стимули", заяви Драги.
Думите му доведоха до по-нататъшен ръст на пазара на облигации и изпратиха доходността на 10-годишните френски облигации за пръв път под нулата.
Анализаторите в Commerzbank ускориха очакванията си за намаляване на лихвения процент на ЕЦБ до следващия месец, докато анализаторите на Dankse Bank заявиха, че QE ще бъде възобновено до септември.
Думите на Драги увеличиха натиска върху Джером Пауъл, председателя на Федералния резерв на САЩ, да ги последва. И първите признаци за това бяха дадени вчера. Въпреки, че не понижи нивото на лихвите, Фед премахна думата "търпеливо" от речника си, по отношение на лихвите и пазарът залага, че почти сигурно ще видим първото понижение на лихвите през следващия месец.
Доходността на американските държавни облигации са близо до най-ниската си стойност за последните две години, а лихвената крива все още е обърната. Това означава, че трейдърите очакват по-голямо намаление на лихвите до края на годината, според анализатори на CME FedWatch Tool.
Още по темата: