Цените на жилищата, включително покупките на нови и съществуващи къщи и апартаменти, варират значително от 2006 г. насам, като годишните темпове на растеж в ЕС са около 8% през 2006 г. и 2007 г., последвани от спад от 4% през 2009 г. в резултат на финансовата криза.
През 2014 г. цените отново започнаха да нарастват. Като цяло между 2010 и 2018 г. цените на жилищата нарастват общо с 15% в ЕС и с 11% в еврозоната, показват обявените от "Евростат" данни.
Сред държавите-членки на ЕС най-голямо увеличение през този период се наблюдава в Естония (+83%), Латвия (+61%), Австрия (+56%), Швеция (+55%) и Люксембург (+50%), и най-голямо намаление в Италия (-17%), Испания (-12%) и Кипър (-8%).
Ето и как изглежда средна годишната промяна на цените на имотите в страните членки на ЕС, както и в България, според Евростат:
*Данни: Евростат
Може да се каже, че цените на имотите в България се отличават с далеч по-волатилна промяна, в сравнение с имотите в ЕС и еврозоната, както се вижда от графиката по-долу.
И докато ръстът през добрите години 2006 и 2007, на имотите у нас, бе далеч над този в ЕС, както се вижда от графиката спадът по време на кризата бе и далеч по-голям.
Иначе през последните две години, ръстът на цените на имотите в България е доста близо до средния в страните от ЕС.
Още по темата:
Акции, или имот - коя е била по-добрата инвестиционна алтернатива?
Наем, или покупка на имот - кое е финансово по-изгодно?
Покупката на имот все още е с висока доходност