Доходността на много държавни облигации в еврозоната се запази близо до рекордно ниски нива във вторник преди речта на шефа на Федералния резерв Джером Пауъл, който е под силен натиск от американския президент Доналд Тръмп да намали рязко лихвите.
Европейската централна банка заяви миналата седмица, че може да намали лихвите и да рестартира печатането на пари, присъединявайки се към други световни централни финансови институции с желание за облекчена монетарна политика.
Инвеститорите ще търсят признаци за това колко от щатски политици са склонни да намалят лихвените проценти през юли, особено след като Тръмп в понеделник увеличи критиките си към централната банка и нейния ръководител.
"Пазарът е ценообразувал най-малко понижение от 25 базисни пункта и ще държи под око възможното намаление от 50 базисни точки. Това не е нашият основен сценарий. Но ако Пауъл намекне, че това ще се случи, то може да се очаква по-нататъшно поскъпване на облигациите", според Райнър Гюнтерман, стратег в Commerzbank.
"Във всеки случай, подтиснатият растеж предполага, че и двете централни банки в Европа и САЩ могат да прибегнат към облекчения", допълва експертът.
Доходността на американските 10-годишни облигации отново докосна 2%, като в края на миналата седмица се понижи под посоченото ниво за пръв път от 2016-та година насам.
Доходността на държавните облигации на еврозоната се задържа близо до последните нива, достигнати след официалната реч на ръководителя на ЕЦБ Марио Драги в Синтра миналата седмица.
Лихвите по 10-годишните немски облигации бе при ниво от -0.311%, което бе далеч от рекордно ниското ниво от -0.329% миналия вторник.
Десетгодишните холандски, австрийски и финландски облигации също са на отрицателна територия. Френските облигации се върнаха малко над нулата, след като в края на миналата седмица се понижиха за момент на отрицателни нива.
Данните показаха, че доверието във френския индустриален сектор е спаднало през юни, което отразява спад в чуждестранните поръчки в рамките на втората по големина икономика в еврозоната. "Това допринася за идеята, че политиката на ЕЦБ ще се разгърне", каза Гюнтерман.
Германия трябва да продаде пет милиарда евро краткосрочен дълг, като двугодишните доходности са близо до най-ниските си нива за една година, а Италия ще продава 10-годишни и 30-годишни облигации, обвързани с инфлацията.
Към днешна дата, половината от европейските правителствени облигации са с негативни лихви, като общата им сума е в размер на 4.4 трилиона евро, спрямо 3.3 трилиона към края на януари, според данни на Tradeweb. В края на май 20% от европейските корпоративни облигации с инвестиционна степен са били с негативни лихви.
Още по темата:
Облигации за 12 трилиона долара с отрицателна лихва!
Дръкенмилър: Вече не мога да правя по 30% на година
Време е за инвестиции на развиващите се пазари?