Снимка: iStock
Щатската икономика навлезе в рекордната си 11-та година на експанзия. Настоящото възстановяване започна през юни 2009 г. и продължи 121 месеца, като прехвърли предишния рекорд от 120 месеца, за периода от 1991 до 2001 година.
За ръста обаче, бе необходимо доста време да се материализира, като той е неравномерен. Докато безработицата е при най-ниското си ниво от 49 години насам, при ниво от 3.6%, темпът на сегашната експанзия е най-бавната в съвременната епоха.
Брутният вътрешен продукт, който е мерило на икономическия растеж, се повишава средно с 2.3% на година, след като САЩ излезе от рецесия в средата на 2009-та година. И за първи път след Втората световна война икономиката не успя да достигне 3% годишен растеж през нито една календарна година.
"Щатската икономика не успя да достигне до обичайната ситуация в общия икономически растеж, който обикновено имаме след излизането от рецесията и навлизането в експанзия", според старши икономиста Сам Булард от Wells Fargo Securities. "Обикновено имате 4% ръст за известно време."
Въпреки това, акциите се радват на възходящо нарастване, индексът S&P 500 е нараснал с повече от 220% от началото на юни на 2009 г. до момента, Dow Jones - с 215%, а технологичният Nasdaq Composite Index - с 340% за този период, според статистиката на FactSet.
И въпреки, че икономистите продължават да коментират причините за по-слабото възстановяване на икономиката, истината е, че икономиката на САЩ е растяла по-бавно всеки път, когато нова фаза на експанзия се е появявала след рецесия. Тенденцията датира десетилетия назад.
Някои стратези и икономисти твърдят, че има причина да бъдем оптимистични от по-слабото разширяване. Мисленето е, че бурната експанзия може да доведе до по-тежка рецесия, докато периодът на по-бавен растеж е малко вероятно да генерира дисбалансите, които обикновено са съпътстващи ускорените икономически бумове.
Всъщност най-големият риск за икономиката в момента е политически: твърдата позиция на президента Доналд Тръмп по отношение на търговията с Китай, Мексико, ЕС и други, която е разстроила, както националните, така и световните икономики.
„Нарастващите ни опасения са, че настоящите тенденции ще отслабят световната икономика, оказвайки влияние върху способността ни да нараства през 2020 г. и след това“, според Сам Булард.
Последното проучване на производството на ISM показа спад до 51.7 пункта през юни от 52.1 пункта предходния месец, което отразява факта, че производствената активност е нараснала с най-бавни темпове от две години през изминалия месец. Стойност над 50 пункта, все още отчита подобряване на условията.
Още по темата:
М. Уилсън: Спад от 10% на S&P 500 през лятото