BlackRock понижи перспективите си за глобален растеж, въз основа на очакванията, че търговските и геополитическите търкания ще продължат. Най-голямата частна компания за управление на активи заяви, че централните банки реагират на по-слабата перспектива и разхлабват политиката, създавайки конструктивна среда за американските и европейските акции.
BlackRock завиши перспективите за дълга на възникващите пазари, но вече не е толкова позитивен по отношение на акциите на възникващите пазари, като им намали инвестиционната оценка до "неутрална" от "наднормено тегло".
BlackRock понижи прогнозата си за световния растеж за второто полугодие и въпреки че все още вижда добра среда за американските акции, тя вече не е толкова позитивна за акциите на възникващите пазари.
Перспективата отслабна като пряк резултат от геополитическите и търговските проблеми, но това също увеличава потенциала за по-лесна политика от страна на централните банки, включително Федералния резерв и Европейската централна банка.
Поради тази причина перспективите за акциите в САЩ остават положителни и инвестиционната компания е повишила оценката си на европейските акции от отрицателна към неутрална.
Инвестиционната компания вижда перспективата като по-рискова, но централните банки осигуряват предпазна мярка, каза Жан Бовин, ръководител на инвестиционното звено на BlackRock.
Бовин заяви още: „Въпреки факта, че сме понижили перспективата, ние сме положителни за европейските активи. Досега бяхме с по-ниско от пазарното тегло на европейските пазари, но променяме оценката си до неутрална, заради това, което виждаме като промяна в политиката на ЕЦБ".
Освен това държавните облигации остават привлекателни, макар че доходността е спаднала до многогодишни дъна. „Дори при тези ниски лихви, смятаме, че фиксираният доход осигурява баласт в нашите портфейли. Това е защита", каза Бовин, отбелязвайки, че му харесва и дълга на възникващите пазари.
Перспективите за икономиката на САЩ са за по-ниски темпове на растеж - около 1.8% през втората половина на годината. Това ще накара централните банки да създадат благоприятна за пазарите среда. Не разглеждаме риска от рецесия като нещо, което е от значение за тази година. Въз основа на това следващите няколко месеца изглеждат доста конструктивни за пазарите, смята още експертът.
BlackRock вижда напрежението в тарифите и търговията като част от по-голямата загриженост за световните пазари. „Смятаме, че търговията е била използвана за постигане на цели, които не са наистина свързани с търговията. Пример за това са мексиканските тарифи", каза той. Фактът, че президентът Доналд Тръмп е заплашил да постави тарифи за всички мексикански стоки поради проблеми с имиграцията, е отклонение от начина, по който тарифите се използват за търговски цели, и създава повече несигурност.
„Мисля, че тарифите и търговията са мястото, където се води войната, но тя е по-широка. Става въпрос за националната сигурност. Става дума за технологично доминиране. Не става въпрос само за тарифите за един сектор или за търговския баланс ”, каза той.
Бовин смята още, че тарифите правят разходите по-високи за компаниите и принуждават някои от тях да променят изцяло своите вериги за доставки. Поради тази причина инфлацията може да бъде изненада, която пазарите не очакват, в някакъв момент след тази година.
Още по темата:
MS занижи очакванията си за пазарите
Мини балон може да отведе S&P 500 до 3 260 пункта