Това е луд, луд, луд, луд свят. Или поне така може да се предположи, ако се погледне към икономическата картина в САЩ.
Помислете за следното: Акциите са при рекордно високи нива, а съкращенията и безработицата са на най-ниските нива от 50 години. Но Федералният резерв е готов да намали лихвите скоро, защото е притеснен за икономиката!
Такава е "ерата Тръмп". Президентът, който настояваше за самостоятелно управление на централната банка, вероятно ще получи желанието си. И до голяма степен, защото неговата собствена политика е това, което притеснява Фед.
Централната банка се притеснява, че търговските сблъсъци на Белия дом с Китай и други страни са навредили на фермерите, производителите и износителите, намалили бизнес инвестициите и забавили икономиката на САЩ.
Според Пауъл, в икономиката е налице "Шок на доверието". И макар Пауъл да не го спомена директно, причината за този шок е щатският президент - Доналд Тръмп и водената от него политика.
Световната икономика се справя още по-зле, предвид на съдбата на толкова много страни, свързани по един, или друг начин с Китай.
"Глобалният растеж се забавя", каза Марк Хаефеле, главен инвестиционен директор в UBS Global Wealth Management. „Различните търговски спорове и повишения на тарифите създадоха несигурност, която затруднява бизнеса да инвестира.“, коментира още експертът.
Ако това не е достатъчно, разделеният конгрес би могъл да достигне до още една безизходица тази есен, която да доведе до ново "затваряне на правителството", или замразяване на федералните разходи. И двете биха били лоши новини за икономиката.
Ето защо председателят на Фед Джером Пауъл не е наистина фокусиран върху самата икономика - и всъщност се справя добре. Той е нервен за това, което икономистите обичат да наричат вътрешни или външни „шокове“. Търговската война със сигурност се квалифицира като един такъв шок.
Оттук и неговата готовност да намали основния лихвен процент в края на юли, въпреки не особено голямото му желание за това.
Не всички са впечатлени. Много икономисти са скептични, че едно малко намаление на и без това не особено високите лихвени проценти, ще направи достатъчно, за да стимулира заемането или да помогне икономиката. Кредитът е евтин и леснодостъпен, и е такъв от години.
"Случаят за облекчаване на Фед, е фокусиран почти изцяло върху несигурността, предизвикана от търговските преговори и в резултат на това възпрепятстване на бизнес доверието и инвестициите", каза често критикуващия Фед - Стивън Стенли, главен икономист в Amherst Pierpont Securities.
Малко натоварване на икономическите данни, тази седмица едва ли ще повлияе на аргументите за намаление на лихвите. Продажбите на дребно през юни вероятно ще покажат умерено увеличение и ще отразят здравословните разходи на домакинствата, но няколко доклада за производството се очаква да внесат негативни краски.
На практика се получава така, че висшите служители на Фед търсят начини да обяснят предстоящото си намаление на лихвените проценти. Инвеститорите не бива да забравят, че само преди седем месеца, Фед прогнозира, че ще повиши нивата на лихвите няколко пъти през тази година.
Нещо повече - инвеститорите се радват на потенциалното намаление на лихвите от страна на Фед и изпратиха щатските индекси до нови рекордни стойности? Нещо не се "връзва" в цялостната картинка...
Още по темата:
Ще запази ли Фед размера на водещите лихви?
Какво ще се случи, когато Фед повиши лихвите?
Централните банки готови да последват Фед?