Снимка: iStock
Този цитат на Стенли Дръкенмилър обобщава в себе си всичко, което трябва да знаете за успешното инвестиране на фондовите пазари:
“Πъpвoтo нeщo, ĸoeтo чyx, ĸoгaтo влязox в тoзи бизнec, нe е oт мoя мeнтop, e чe биĸoвeтe пpaвят пapи, мeчĸитe пpaвят пapи, a пpaceтaтa ги ĸoлят. Tyĸ cъм, зa дa ви ĸaжa, чe aз бяx пpace. И дълбoĸo cъм yбeдeн, чe eдинcтвeният нaчин, зa дa peaлизиpaш дългocpoчнa възвpъщaeмocт в тoзи бизнec, e дa cи пpace. Cмятaм, чe дивepcифиĸaциятa и вcичĸи дpyги нeщa, нa ĸoитo ни yчaт в бизнec yчилищaтa днec, нaй-вepoятнo ca нaй-пoдвeждaщoтo нeщo. Aĸo пoглeднeтe ĸъм вeлиĸитe инвecтитopи, ĸoлĸoтo и paзлични дa ca тe – Уopън Бъфeт, Kapл Aйĸън, Keн Лaнгoн, тe ca мнoгo ĸoнцeнтpиpaни в зaлoзитe cи. Te виждaт нeщo, пoдxoдящo зa инвecтиции, и зaлaгaт и ĸъщитe cи нa нeгo. Toвa e и мoят нaчин нa инвecтиpaнe. Taĸивa възмoжнocти oбaчe ce виждaт oтнocитeлнo pядĸo – мoжe би вeднъж или двa пъти в гoдинaтa…Ocнoвнaтa гpeшĸa cпopeд мeн, ĸoятo 98% oт пopтфeйлнитe мeниджъpи или индивидyaлнитe инвecтитopи пpaвят e, чe тe имaт yceщaнeтo, чe тpябвa дa ca нa пaзapa нeпpecтaннo. Aĸo нaиcтинa видитe изĸлючитeлни възмoжнocти зa инвecтиции, тo тpябвa дa cлoжитe вcичĸи яйцa в eднa ĸoшницa и пocлe тpябвa дa cлeдитe тaзи ĸoшницa мнoгo внимaтeлнo.”.
Това е съветът как трябва да инвестирате от един от най-великите инвеститори на всички времена - Стенли Дръкенмилър - инвеститорът, съумял да реализира доходност от над 30% за период от повече от 20 години. Малцина са инвеститорите, които могат да се похвалят с подобно постижение!
Сега обаче, ще се опитам да дам няколко потенциални насоки, как да сте "добро прасе". Както виждате от изказването на Дръкенмилър едно от нещата, на които той отделя особено внимание е, че трябва да сте търпеливи и да търгувате по-рядко...
От моята практика в търговията на финансовите пазари (от 2000-та година насам), съм стигнал до няколко извода. Първо - инвеститорите се провалят, защото ползват твърде голям ливъридж (а не защото не познават правилната посока на пазара, или на даден актив); и второ - инвеститорите се провалят, защото търгуват твърде често и безраборно и не таймират (не подбират най-добрия момент за влизане в актива) правилно пазара. А да и още нещо много важно - ако случайно влязат в правилния момент, много често излизат по-рано от първоначалните си планове, което "убива" доходността им в дългосрочен план. Получава се така, че инвеститорите ограничават печалбите си, вместо да правят това със загубите си.
Тоест, ако държите нещата в инвестирането прости, шансовете ви за успех в инвестициите, дори и да нямате задълбочени познания, далеч не са лоши.
Сега ще обърна по-специално внимание на един от посочените по-горе критерий за това да не се проваляте. А именно - няколко начина как да таймирате пазара и да изберете добър момент за да инвестирате в актива, който наблюдавате.
Бъдете търпеливи, както съветва Дръкенмилър и не "свръхтъргувайте"
Търпението и дисциплината са двете ключови черти, от които се нуждаете, за да сте печеливш в инвестиционната игра. Помнете - "това е игра с нулев резулта" и вашата печалба, всъщност е загуба за някой друг. Ето защо, търпението и дисциплината са критични за успеха.
Какво обаче значи да сте търпеливи в инвестирането?
Да кажем, че четете дадена статия, или анализ и си харесвате един актив (независимо дали е валута, акция, злато, или др.). Това не означава обаче, че трябва веднага да го купите. Може би в статията се говори колко подценен е този актив, който много е вероятно да е отбелязал сериозно понижение в цената си. И отново много е вероятно анализа да е от финансова институция, или анализатор, който говори за този актив, защото вече е в портфейла му и дори го е купил на по-висока цена... Отново нямате мотив да бързате с покупката. Всъщност в началото няма да имате идея за това как се движи този актив, докато не го наблюдавате известно време.
Има едно правило "t+2" (всъщност аз съм си го измислил), което гласи - ако "t" е моментът, когато смятате, че трябва да направите инвестицията, изчакайте още два дена, преди да влезете.
Да купувате поевтиняващ актив е, като да се опитвате да хванете "падащ нож". Ситуация в инвестирането, която често е особено болезнена и води до сериозни загуби. Първо си задайте въпроса - какви са причините за поевтиняването на този актив. Ако те са фундаментални и няма перспектива за подобрение, то защо ви е този актив. Може би е по-добре да се насочите към нещо друго...
Второ - можете ли да предположите точно до кога ще поевтинява този актив? Колко още надолу? Или пък колко още нагоре?
Спомнете си само как от две-три години слушаме една и съща песен от анализаторите за "край на бичия пазар". За този период обаче, индексът продължава с ръста си и нови и нови рекорди. Всички скъсили щатския индекс S&P 500 на 2 300, или 2 400 пункта в очакване на корекция от 20% са натрупали сериозни загуби. И да - корекция от 20% най-вероятно ще има, но дори и да се случи, тя едва ли ще отведе индекса до нивата, при които много от масовите инвеститори са го скъсявали!
На следващо място, преди да си купите един актив, би било добре, търпеливо да изчакате, не само да спре да пада, но и да започне да поскъпва. Не се паникьосвайте обаче и не купувайте при първите признаци на поскъпване. Продължете да чакате търпеливо...
Колкото по-дълго е поевтинявал, или поскъпвал този актив, толкова по-голяма ще е съпротивата, когато той ще посрещне, когато започне да поскъпва. Припомнете си старото правило в техническия анализ - "всяко истинско дъно, или връх се тестват".
Тоест, почти е сигурно, че ще имате добра възможност да си купите актива по време на тест на дъното дори и след силна първоначална корекция. Така ще имате много по-добра визия и възможност да си позиционирате стопа за ограничаване на загубата (малко над предходния връх, ако скъсявате, или под предходното дъно, ако купувате). Така няма да се опитвате да "хващате падащ нож". Така ще имате много по-голяма увереност, че трендът вече може и да се е променил (разбира се може и да не се е променил, но пък ще имате стоп за ограничаване на загубата малко под старото дъно, или над стария връх).
Всички нетърпеливи инвеститори могат да се обърнат и към още един съвет на експертите - в крайна сметка активите (добрите такива) се връщат към средните си стойности на търговия.
И тук на помощ могат да се включат и други прийоми на техническия анализ за по-добро таймиране на инвестиционното решение.
Например - ако сте контратрейдър, то освен към тест на дъното, или върха, можете де ползвате и пълзящи средни, като индикатори. Те могат да ви помогнат не само да визуализирате промяната на тренда (при златни, или смъртоносни пресичания), но и да ви дадат признаци за цели на противоположното движение (цел за печалбата), моменти на свръхкупеност (при голяма отдалеченост на две средни, както и на цената от тях), както и за потенциални стопове за ограничаване на загубите. Можете да ползвате собствени индикатори, или пък чужди индикатори.
Но най-важното е преди да влезете в една позиция да имате точна представа за фундамента на актива, стратегия за влизане и излизане от позицията и ограничаване на загубата, както и за риска, който поемата с нея. И за всичко това, отново се изискват търпения, дисциплина и търпения и дисциплина...
Сега ще визуализирам казаното с едно изключително просто съчетание на две пълзящи средни величини, които често използвам в търговията. А активът, който ще е в примера е среброто...
Стратегията е много проста и е подходяща за контратрейдъри, които търсят да скъсяват поскъпнали активи и да купуват поевтинели. Тя е приложима също така върху всякакъв род активи и по мои наблюдения работи доста добре. Може да се прилага от по-краткосрочни и много дългосрочни инвеститори. Единственият й недостатък (което за мен е по-скоро предимство) е, че дава относителни редки сигнали, когато се прилага само върху един актив (защото изисква да се прилага на малко по-дългосрочни графики, минимум дневни). Добрата новина е, че инвеститорите могат да търсят активи, където тя е приложима.
Тази стратегия дава сигнал, че един актив е надценен, когато 50-периодната средна е много над 200-дневната (и отдалечеността между двете средни е далеч по-висока от традиционната в исторически план), а в същото време цената на актива е поне с толкова (колкото е разликата межде 50-периодната и 200-периодната) над 50-периодната. В този случай инвеститорите започват да наблюдават актива отблизо. И тук се намесва търпението... Те чакат първите признаци на слабост, ако ще скъсяват, или на сила, ако ще купуват. но те не правят това, след признаците на слабост. Те започват да чакат тест на върха... И при наближаването му, залагат, че тренда се е променила и върха ще остане в сила.
Първият признак, че са уцелили посоката, където могат и да добавят към позициите си - е връщане под 50-дневната средна величина. Тя би следвало да ограничи вече новата корективна вълна (зелените кръгчета на графиката), или пък да тласне актива силно във вашата посока. Целта на движението е 200-дневната средна, което на практика отговаря на принципа, че в крайна сметка активите се връщат към дългосрочните си средни стойности.
Всичко казано до тук, се визуализира на следната графика:
И още един пример с широкия щатски индекс S&P 500 в момента. Да кажем, че смятате, че индексът не заслужава да е при исторически върхови нива, след 11 години и най-дългия си "бичи цикъл".
Също така, ще приемем, че вярвате на съветите на експертите от JPM и MS, които предупреждават, че индексът може да загуби около 10% от стойността си, при това само в рамките на следващите няколко месеца. От една страна индексът е изключително близо до историческия си връх от този месец - само на около 1% от него.
И докато това е добра отправна точка за късите продавачи, защото могат да поставят близки стопове за ограничаване на загубите, за дългосрочните инвеститори, ситуацията все още може и да не изглежда, като добре разгърната за скъсяване. Защото, както вече казах, добре е първо да има потвърждение, че посоката е променена, за което може да се приеме трайно понижение под стария връх (на около 1% в момента).
Тоест, както се вижда от графиката, късите продавачи, би следвало да се насочват към индекса при трайно понижение под 2 950-2 940 (зелената линия от предходния връх). Те би следвало да поставят своите стопове за ограничаване на загубата при рекордната му стойност (каквато и да е тя) и да се целят в тест на 200-седмичната пълзяща средна, която в случая е при ниво от 2 470 пункта. Като първа цел обаче, може да се приеме и 50-седмичната пълзяща средна, при ниво от 2 750 пункта (на около 200 пункта от входната точка).
Подобна стратегия, макар и далеч по-рядка търговия би подсигурила на инвеститорите много добри съотношения доходност риск. В случая с широкия щатски индекс S&P 500 става въпрос за потенциален стоп за ограничаване на загубата на около 2.5% (ако върха остане 3 010 пункта), срещу потенциална печалба от 6.7% (до 50-седмичната средна) и 15% ако 200-седмичната пълзяща средна бъде тествана. Или съотношение доходност риск от над 2 в първия случай и около 5 - във втория, което е отлично...
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на активи на финансовите пазари.