Индексните фондове, както и другите пасивни инвестиции, станаха изключително популярни през последните години. Но според Сонал Десай и Ед Пъркс - двама от главните инвестиционни стратези на Franklin Templeton, активното управление може и да е най-добрия подход към днешния пазар за инвеститорите.
Двамата управляват комбинирани активи в размер на 248 милиарда долара и смятат, че простите стратегии като индексиране изглеждат все по-рискови, тъй като оценките продължават да се увеличават.
Десай и Пъркс заявиха, че имат сериозни притеснения относно частния кредитен пазар, като сочат липсата на прозрачност и потенциал за проблеми на този пазар, които да засегнат всички останали сектори.
Всяка година все повече инвеститори използват стратегии за пасивно инвестиране като индексни фондове, за да се движат заедно с пазара, вместо да искат някой да им помогне да се състезават с него. Това се оказа много добра стратегия през последното десетилетие, заради ралито на акциите, до голяма степен предопределено от този стил на инвестиране. Но с достигане на индексите до нови исторически рекорди и с поредицата от сложни предизвикателства може би е време за по-фрагментиран подход към пазара. Това поне е аргумента на Сонал Десай, главен инвестиционен директор на групата на Franklin Templeton за инструменти с фиксиран доход с активи от 152 милиарда долара, и Ед Пъркс директор на Franklin Templeton Multi-Asset Solutions с активи за 96 милиарда долара.
"Да бъдеш активен мениджър сега не е в полза на крайните потребители и клиенти, но вероятно това ще се върне отново на мода с гръм и трясък", каза Десай в интервю за Business Insider. Пъркс добави: "В определени класове активи в определени моменти активното управление ще бъде основното средство, с което ще може да бъде предоставена алфа доходност за инвеститорите".
Пъркс заяви, че е особено селективен по отношение на експозицията към частния кредитен пазар, който според него е в по-лошо състояние, отколкото изглежда. Той също така отбеляза, че пазарът е нараснал бързо, тъй като богатите инвеститори, жадни за доходност, търсят по-голяма възвръщаемост, каквато не могат да получат другаде.
Частните дългови активи възлизат на 828 млрд. долара в края на 2018 г., според данни, събрани от Prequin. Това отбеляза почти четирикратно увеличение спрямо размера им от 238 млрд. долара през декември 2008 г. Но въпреки горещия си растеж, Пъркс не избягва изцяло тези инвестиции - нито пък Десаи.
Причината е проста: те не могат да ги избягват, защото на пазара остават толкова малко "крещящи покупки". Това е същата ситуация, в която се намират инвеститорите на целия пазар.
Окуражени от предимно добрия фундамент, те непрестанно се подлъгват да поемат риск поради ниските и намаляващи лихвени проценти и слабата възвръщаемост от безопасни активи като облигации.
Това е главоблъсканица - от гледна точка на Десаи, която е още по-чувствителна, че сътресенията на частния кредитен пазар могат да създадат зараза и вълни на продажба в други, по-ликвидни активи. Това може да донесе много болка на силно индексираните акции, чиито цени са тясно свързани с цялостните инвеститорски настроения.
Двамата директори определено са въвлечени в дебата за активното и пасивно инвестиране, след като самите те са активни мениджъри. Въпреки това, инвеститорите е добре да вземат предвид тяхната оценка за пазара.
Още по темата:
Защо щатският пазар е напълно откъснат от реалността?
Щатските индекси - накъде през 2019-та година?
MS: Корекция на щатските пазари с 10% през следващите 3 до 6 месеца