Рискът от рецесия при печалбата на щатските компании е много по-голям от този за икономическа рецесия, според Дейвид Бианко, главен инвестиционен директор и стратег в DWS. Бианко прогнозира, че няколко дългосрочни промени в икономиката ще запазят рекордната експанзия поне 12-15 години.
Въпреки това, според него краткосрочните перспективи за корпоративните печалби, са далеч по-малко "розови" и предлага препоръки на инвеститорите как да оперират в очаквана среда на забавяне на приходите.
Десет години след рекордната си експанзия, американската икономика няма да се даде без борба. И на този етап от цикъла, някои анализатори от Wall Streeters гледат покрай рисковете от икономическа рецесия, за да идентифицират други потенциални опасности, които предстоят.
Рецесията на печалбата сега е "по-голям риск" за инвеститорите, отколкото широката рецесия в САЩ, казва Дейвид Бианко, главен инвестиционен директор и стратег на DWS в Америка, който управлява активи в размер на 785 млрд. долара.
Той очерта причините за това в наскорошно писмо към клиентите си. Бианко припомня, че двата вида рецесии исторически са нанасяли различни вреди на фондовите пазари.
Бичият пазар на акции е преживявал слаб ръст на печалбите, включително и при последния цикъл между 2015 и 2016-та година.
Но икономическите рецесии почти винаги са свързвани с мечи пазари. Последното не е най-големият риск за инвеститорите в момента, смята Бианко. В действителност той прогнозира, че разширяването на икономиката ще продължи още 12-15 години, защото доминиращите двигатели на икономиката - включително потребителските разходи, създаването на работни места и увеличаването на заплатите и производителността - остават силни.
Освен месечните данни, които показват, че икономиката, като цяло е в добра форма, Бианко посочва няколко дългосрочни структурни промени, които биха могли да удължат цикъла на разширяване. Те включват самата структура на икономиката, която сега е доминирана от индустрии, ориентирани към услугите, за разлика от производството.
Благодарение на технологичните иновации, каза той, производителността и уменията в ключови индустрии като здравеопазване, търговия на дребно и финанси непрекъснато се подобряват. Експертът добавя, че индустриите, базирани на услуги, не са изложени на същите видове шокове от предлагането, каквито са производителите.
Това означава, че доставчиците на услуги могат да поддържат лоялна клиентска база, без непрекъснато да се притесняват за недостиг на инвентар. Въпреки че всички тези фактори изглеждат достатъчно силни, за да забавят рецесията за момента, те не са достатъчно мощни, за да предотвратят забавяне на икономическия растеж - спад, който Бианко очаква, заради късната фаза на цикъла, в който се намираме.
С тази констатация експертът няма толкова позитивен поглед и прогноза за ръста на печалбите, а вместо това идентифицира причините, които могат да доведат до рецесия при финансовите резултати на компаниите.
Големият риск се крие в компаниите, които се възползват от продажбите на неамерикански пазари, като Европа и Япония. Ако тези икономики се сринат, корпоративните печалби на САЩ от тези региони биха били застрашени. Търговската война допълнително омаловажава перспективите на Бианко, тъй като забавя търсенето на промишлени стоки по целия свят.
Оставайки в САЩ, той вижда възможността новото правителство да повиши корпоративните данъци след изборите през 2020 г. и да повиши вероятността за рецесия на печалбите.
Ако печалбите пресъхнат, секторите с най-добри основи за борба с този сценарий са здравеопазването, комуникациите и технологичните услуги, смята Бианко. И въпреки риска от рецесия на печалбите, Бианко твърди, че все още предпочита да купува компании ориентирани към ръст на приходите си.
Ако рискът от икономическа рецесия е нисък, инвеститорите рационално ще разширят прогнозните си хоризонти за акциите ориентирани към растеж. Въпреки това той препоръчва само акции ориентирани към ръст на "разумни цени".
Още по темата:
Пет компопнента на Dow за скъсяване преди следващата рецесия
Десет дивидентни компании за 2019-та година
Когато акциите на Coca Cola скочат с 6%...