Облекчените монетарни политики на последното десетилетие, създадоха сериозно поскъпване на определени финансови активи. В светлината на очакванията Фед да намали нивото на лихвите, за пръв път от 2008-ма година, инвеститорите започват да си задават въпроса - има ли нещо, което Фед знае, а те не?
И в светлината на това, инвеститори и анализатори, започват да търсят източниците на потенциални заплахи и мястото, от където може да стартира следващата финансова криза.
Ето кои са факторите, които биха могли да доведат до "най-мащабната финансова рецесия", според Крис Сенек, старши анализатор и главен инвестиционен страте в Wolfe Research.
„Най-загрижени сме за 10 балони с активи. Въпросът е кога ще се развият тези дисбаланси ”, коментира Сенек.
10-те балона, които Сенек наблюдава най-отблизо, включват: американски държавен дълг; американският корпоративен дълг; американските кредити със заемни средства; европейския дълг; баланс на Японската банка (BoJ) и свързаните с тях дялови участия; нерентабилни IPO; криптовалутите и канабиса; акциите ориентирани към ръст; акциите на софтуерните и компаниите за облачни технологии и ETF-ти.
"Ще бъда много, много внимателен за по-нататъшното нарастване на баланса на централните банки," заяви Серджо Ермоти, главен изпълнителен директор на UBS Group AG, в телевизионно интервю в Bloomberg. "Ние сме в среда на риск да създадем балон при активите", добави той, а коментарите му бяха направени преди обявяването на Европейската централна банка (ЕЦБ), че планира да запази лихвите "на сегашните си или по-ниски нива".„
Коментарите на Сенек относно някои от 10-те балона са обобщени по-долу:
Държавният дълг на САЩ "Един от най-големите балони в настоящия цикъл... федералните дългови книжа в САЩ, които са при най-високите си нива след края на войната, въпреки че щатската икономика се възставовява почти от десет години".
Корпоративният дълг на САЩДългът на нефинансовия бизнес нараства като процент от БВП, а дългът на нефинансовите предприятия е на рекордно високо ниво.
Европейският дългЕвропейските облигации с отрицателна доходност са "може би най-големият балон в момента". Инвеститорите залагат на допълнителни парични стимули от страна на ЕЦБ и дори още по-дълбоки отрицателни лихви, от текущите.
Баланс на Банката на ЯпонияБалансът на BoJ е на стойност около 100% от БВП, а тежките покупки на японски акции и ETF-и изкуствено подкрепят цените на акциите.
Нерентабилни първични публични предлаганияПроцентът на IPOта на компании, които са на загуба, е знак за сериозно разместване на пазара и неговото балонизиране. Този процент е най-висок от който и да е момент отпреди дотком балона. Особено тревожни са текущите пазарни оценки на компании, като Uber Technologies Inc. (UBER) и Lyft Inc. (LYFT).
ETF-теОблекчените парични политики от централните банки подтискат нестабилността на този род инвестиционни схеми и повишиха тяхната популярност.
"Ние сме най-загрижени за многото индексни фондове базирани на инструментите с фиксиран доход, инвестирани в ценни книжа, които имат значително по-ниска ликвидност от фонндът, който ги притежава."
Икономическото забавяне има потенциал да създаде "пълна криза", тъй като американският корпоративен дълг е засегнат от "понижаващия се цикъл", предупреждава Сенек. По същия начин американските заеми с ливъридж, дългът на компаниите, които вече са силно задлъжнели, са изложени на особен риск при забавяне.
Чрез повишаване на стойността на японските акции и ETFI-и, BoJ може да "направи общите загуби много по-тежки, когато следващия спад бъде достигнат". Що се отнася до ETF-те, като цяло, експертът е сред много наблюдатели, които се опасяват, че следващият спад на пазара ще се ускори, тъй като паническите разпродажби на инвеститорите ще принудят индексните фондове да станат сериозен продавач на пазара.
Още по темата:
Мини балон може да отведе S&P 500 до 3260 пункта
Щатската икономика влезе в рекордната си 11-та година на експанзия
Уилсън: Спад от 10% за S&P 500 през лятото