Финансовите пазари се побъркаха. Добрите новини за икономиката са лоши новини за пазарите (защото предполагат, че Фед няма да понижава повече пъти лихвите), а лошите новини са "добри". Решението пък на Фед вчера да намали лихвите, както пазарът очакваше широко инициира реакция от сорта на "купувай на новини, продавай на слухове".
Сега ще погледна към някои от най-мразените и съответно понижили се (понякога без особени причини) или пък към някои от най-повишилите се активи (често дори и не особено логично), измежду които инвеститорите залагащи и за ръст, и за спад на пазара могат да се заинтересуват. А логиката е на база техническия анализ и популярното сред инвеститорите съотношение потенциален доход-риск.
S&P 500
Няма как да не започна с индекса на сините чипове, който се повиши от началото на годината с темпове, характерни за цяло годишно представяне. Индексът все още е едва на 1.5% от върха си, което плаши продавачите на късо. Но пък с лекото му отдалечаване от върха, се появяват и добри възможности за най-големите спекуланти. Тези, които играят с близки стопове.
Ако смятате, че индексът няма да достигне нов исторически рекорд, то всяко доближаване до максимума, биха могли да се използват за заемане на къси позиции.
Всъщност индексът в момента отговаря на почти идеалната сделка. Тази с нисък потенциал за загуба (от около 2%, със стоп малко над историческия връх) и по-висок потенциал за повишение (около 9% - до нива от 2 720 пункта). Или съотношение доходност риск от 4.5, което е над съвета на един от най-великите трейдъри - Джеси Ливърмор, да се търсят сделки с подобно съотношение от над 3.
Може би е добре обаче, инвеститорите да изчакат още малко търпеливо - докато индексът не се понижи и не затвори под 2 945 пункта, което да направи този сценарий по-сигурен, макар и срещу цената на още един процент "изядена доходност". Но по този начин, те биха намалили вероятността за тест на върха.
GBP/USDПаундът достигна ново близо тригодишно дъно днес по обяд и на инвеститорите им изглежда сякаш валутата няма дъно и никога няма да го достигне.
След като загуби близо 6% от стойността си от началото на годината, британската валута изглежда се е насочила за тест на дъното си от 2016-та година - малко след Brexit при ниво от 1.1970. А то е само на още около 1 цент.
Тоест, отново е налице много добра отправна точка за залог, че най-лошото може и вече да е заложено в нивата на търговия на валутата, с относително близък стоп.
Срещу стоп от 1.5 цента обаче, инвеститорите могат да направят залог за поскъпване на двойката GBP/USD поне до 1.2880, където е разположена в момента 50-седмичната пълзяща средна величина. Тоест тук може да се търси съотношение доходност-риск от над 5.
Daimler Дъно, тест на дъното и изстрелване нагоре. Това горе долу е комбинацията, която контратрейдърите търсят в един актив. А предпочитания от тях момент е да купуват по време на тест на дъното.
Е, при акциите на Daimler ситуацията е точно такава. Акциите на компанията, която гласува дивидент от 3.25 евро на акиця този май, се търгуват при нива от около 47 евро. Да, Daimler среща специфични трудности и проблеми характерни за цялата индустрия и свързани с намаляващи продажби на дизелови автомобили; намаляване на финансовия резултат, заради огромните инвестиции в електрически модели; правителствени глоби; изтегляния на пазара заради дефекти; търговската война между САЩ и Китай; заплахата за потенциални мита от страна на САЩ към Европа и др.
Инвеститорите обаче, трябва да имат две неща предвид. Първо, акциите се търгуват при нива от 2013-та година, когато и плащания дивидент (в размер на 2.20 евро) и финансовите резултати бяха далеч по-слаби. И второ - акциите на компанията са на 6% (3 евро) от дъното им постигнато през декември, когато индексът DAX 30 бе при нива с 20% по-ниски от настоящите.
Отново инвеститорите имат добра отправна точка за поставяне на относително близък стоп (на около 7%), като първоначалната цел би била поскъпване до 59 евро (ръст от 12 евро), което бе върха при акциите от края на април. Отново отлично съотношение доходност риск от 4.
ПаладийПаладият е най-скъпия благороден метал в момента. Но като, че ли цената и нейния ръст са преекспонирани. Инвеститорите, които залагат на това, могат да се възползват от възможността за поставяне на близък стоп и доброто потенциално съотношение доходност-риск.
При нива от 1 520 долара, цената на метала е на около 6% от историческия му рекорд. Върхът бе постигнат в средата на март, след което неуспешно тестван в средата на миналия месец. Или идеалната от техническа гледна точка експозиция.
Цел на потенциалния спад би било дъното от 1 260 долара, което бе достигнато в началото на май и след първия рекорд при благородния метал. Или това прави потенциално съотношение доходност-риск от 2.9. За инвеститорите, които им е малко, могат да изчакат доближаване в по-голяма степен до върха, преди да заемат позиции (но не бива и да е твърде много).
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на активи.
Още по темата:
Няколко предложения за контратрейдъри
Три стратегии за инвестиране в среда на забавящи се печалби
Как да инвестирате в среда на висока волатилност?