Американските икономисти от Bank of America Merill Lynch (BAML) предупредиха, че има „повишен риск от рецесия“. Те актуализираха перспективите си за рецесия след неотдавнашната ескалация на търговската война между САЩ и Китай и произтичащата от това нестабилност на пазарите.
Главният инвестиционен анализатор на банката също отправи няколко инвестиционни препоръки за този период на несигурност.
През последните две седмици инвеститорите загърбиха заплахата от рецесия. В рамките на един ден от намаляването на лихвените нива, на 31 юли, от страна на Фед, президентът Доналд Тръмп обяви, че САЩ ще представят нови тарифи за почти целия китайски внос.
Тази ескалация на търговската война и последвалият я пазарен хаос, подтикнаха икономистите от Bank of America Merrill Lynch да актуализират перспективите си за рецесия.
Основните им изводи са два: рискът от рецесия вече е по-висок и ключовите инструменти за борба със следващата криза са загубили част от своята ефективност.
С тези констатации те публикуваха третата си актуализирана прогноза за рецесия от ноември 2018 г. "И този път ние се притесняваме", пише в писмо към клиентите на банката Мишел Майер, главният икономист на банката.
"Вече имаме редица ранни индикатори, които започват да сигнализират за повишен риск от рецесия. Официалният ни модел сочи към вероятност от едва 20% за рецесия през следващите 12 месеца, но субективният ни анализ подксазва, че шанстъ е по-скоро 1 към 3", допълва още Майер.
Ето основните моменти на това, което показва техният рецесионен модел:
Кривата на доходност, която показва връзките между дългосрочните и краткосрочните доходности на облигациите, продължава да дават зловещ сигнал за рецесия. Тази седмица спредът между 3-месечните и 10-годишните облигации падна до -32 базисни пункта, най-лошия спред от 2007 г.
Последните данни за продажбите на автомобили, промишленото производство и съвкупните отработени часове се влошиха. И въпреки, че моделът на банката не е в състояние да обхване напълно заплахата от търговската война, тя изглежда, като най-големия риск за икономиката.
Освен това, Майер отбелязва още, че следващото забавяне на икономиката ще бъде по-трудно да се овладее от случаите през 2012 и 2015 г. Нито един от тези епизоди не беше достатъчно тежък, за да сложи край на рекордно дългото рали на финансовите пазари.
"Въпреки това, сега икономиката е в по-късна фаза на ръст и е по-уязвима от шокове", каза Майер. "Ерата на "лесния растеж" отмина, защото икономиката се върна към пълния си капацитет", добави експертът.
В допълнение, сега централните банки разполагат с по-ограничен набор от инструменти за борба със спада. И накрая - дългогодишната търговска война повиши общото ниво на заплаха от глобална рецесия.
Волатилността се върна на финансовите пазари. Миналия понеделник инвеститорите изтеглиха 12.4 милиарда долара от акции в световен мащаб в 12-то си по големина дневно намаление, казва и Майкъл Харнет, инвестиционен стратег на BAML. Инвеститорите изтеглиха 6.2 милиарда долара от нововъзникващите пазари през изминалата седмица - най-голямото намаление за седмица.
Междувременно златото регистрира четвъртия си най-голям седмичен ръст на инвестициите. Данните за потоците, съчетани с ценовото движение на облигациите предполагат, че търговците разпродават рисковите активи в полза на по-безопасните такива.
Експертите на банката обаче, препоръчват на инвеститорите да останат бичи поне до края на третото тримесечие, като държат "под око" две неща: икономиката на Китай и как търговската война се отразява на пазарите на работни места във водещите световни икономики.
Междувременно Харнет препоръчва на инвеститорите няколко „контрастни“ сделки - да продават облигации и да купуват акции, които са глобални, циклични и с висока дивидентна доходност. Той също така препоръчва да купувате южнокорейски акции, тъй като подобрението в икономиката на Корея често се използва като "аларма" за глобалната икономика.
Още по темата:
Тревожни прилики с технологичния балон от 2000-та година
Тръмп срина пазарите след заплаха за мита на китайски внос от 300 милиарда долара