Снимка: iStock
Третата по големина банка в Дания - Jyske Bank обяви, че клиентите вече ще могат да изтеглят 10-годишен ипотечен заем с лихва - 0.5%, което означава, че клиентите ще изплащат по-малко от заетата сума, пише MarketWatch.
Така, ако сте закупили къща за 1 милион долара и изплащате напълно ипотеката си за 10 години, ще платите на банката само 995 000 долара.
Уловката обаче е, че дори и при отрицателен лихвен процент, банките често начисляват такси, свързани със заемите, което значи, че собствениците на жилища в крайна сметка ще изплатят повече, отколкото са изтеглили.
Отрицателната ставка на Jyske Bank е част от серия изключително ниски лихвени оферти от банките към датските собственици на жилища. Nordea Bank, например, ще предложи 20-годишна ипотека с фиксиран лихвен процент от 0%. Други датски кредитори предлагат 30-годишни ипотеки с 0.5% ставка.
Продължаващото търговско напрежение между САЩ и Китай предизвиква страх и несигурност на финансовите пазари. Brexit и общите икономически условия също затрудняват Европа. Тези фактори принуждават банките да отпускат пари, дори на отрицателни лихвени проценти, заради риска от по-големи загуби.
Каква е вероятността лихвените проценти в САЩ да станат отрицателни?
По-голяма част от анкетираните от MarketWatch икономисти са на мнение, че отрицателни лихвени проценти в САЩ са малко вероятни.
При отрицателни лихвени проценти банките биха начислявали отрицателни лихви по депозитите, което означава, че потребителите ще плащат на банката за възможността да депозират пари. Клиентите на банките биха могли да се насочат към по-рискови методи за инвестиране, според експертите.
"Необходими са много по-големи промени, за да има отрицателни лихви в САЩ“, казва Кейт Уорн, инвестиционен стратег и изпълнителен директор в Edward Jones.
Инфлацията в САЩ изостава от целта на Федералния резерв, но все още е близо до 2%. Освен това, американската икономика се разширява с добри темпове, което прави отрицателните лихвени проценти все по-малко вероятни.
Въпреки намалението на лихвите на Фед миналия месец, Доналд Тръмп призова централните банкери да намалят допълнително лихвите и да спрат "нелепото" количествено затягане, след като и централните банки на Нова Зеландия, Тайланд и Индия изненадващо решиха да понижат лихвите.
"Като ваш президент, човек би си помислил, че ще бъда развълнуван от нашия много силен долар. Не съм! Високото ниво на лихвата на Фед в сравнение с други страни поддържа долара високо, което затруднява големите ни производители като Caterpillar, Boeing, John Deere, нашите автомобилни компании и други, които да се конкурират при равни условия", написа Тръмп в Twitter.
"Със значителни съкращения на лихвата от Фед, при липса на инфлация и без количествено затягане, доларът ще даде възможност на нашите компании да спечелят срещу всяка конкуренция. Имаме най-големите компании в света, никой не е дори близо до нас, но за съжаление същото не може да се каже за нашия Федерален резерв", добави Тръмп.
Още по темата:
Щатските индекси - накъде през 2019-та година?