В момента има около 15 трилиона долара държавен дълг по света, който сега носи отрицателна доходност за инвеститорите. Тоест последните плащат, за да го притежават. А според бившия ръководител на Фед - Алън Грийнспан, няма причина доходността на щатските държавни облигации да не се присъединят към тази тенденция.
По време на телефонно интервю за "Блумбърг" във вторник Грийнспан заяви, че „нулата“ няма истинско значение за пазара на облигации в САЩ и че спадът под това психологическо ниво, който вече е преминат от много други страни, няма да бъде немислим за американските облигации.
Коментарите на 93-годишния икономист идват в момента, когато все повече стават пазарните експерти, които започват да обмислят възможност за отрицателни лихвени нива в най-голямата световна икономика.
В публикация в блог от 6 август Йоахим Фелс, глобален икономически съветник за Pimco, заяви, че ескалирането на търговското напрежение между САЩ и Китай може да бъде "искрата" за американската хазна, която да тласне лихвите под "морското равнище".
Сегашните оценки сочат, че държавен дълг за около 15 трилиона долара носи отрицателна доходност, което означава, че инвеститорите получават обратно по-малко от първоначалните си инвестиции за привилегията и усещането за безопасност от притежанието на държавни ценни книжа.
Динамиката на отрицателната доходност на пазара се разпространи след повече от десетилетие на нетрадиционна парична политика, предназначена да се пребори с ниската инфлация и анемичния ръст в Европа и Азия.
Главният икономист на Deutsche Bank Securities - Торстен Слак отбеляза, че около 42% от отрицателния дълг е от Япония.
Всички падежи на германския държавен дълг дават отрицателен доход за инвеститорите, следствие на почти рекордно ниските лихви по 10-годишните облигации, които са при - 0.605% на годишна база.
Грийнспан заяви, че се съгласява с една теория, която твърди, че инвеститорите са по-склонни да държат пари в държавни дългови книжа при отрицателен доход, тъй като гледат много по-далеч във времето.
„Защо хората продължават да купуват дългосрочни облигации при толкова ниски лихви, може да се дължи и на силите, които променят времевите предпочитания на инвеститорите“, казва Грийнспан пред Bloomberg. „Но има стотици години история, която показва дългосрочната стабилност във времевите предпочитания на инвеститорите, така че тези промени няма да бъдат вечни.“.
Към края на сесията във вторник 10-годишните американски облигации бяха с лихвени нива от 1.667%, което не бе далеч от най-ниските стойности от 2016-та година насам.
Още по темата:
Дръкенмилър - вече не мога да правя по 30% на година
Дръкенмилър: Отрицателна доходност за пазарите следващите три до пет години
Грийнспан: Последен шанс да се спасите с бягство