Снимка: iStock
Миналата седмица пазарът на облигации изстреля предупредителен сигнал, който изпрати Dow Jones Industrial Average надолу с 800 пункта в най-лошата му сесия за годината. И това бе - обръщането на лихвената крива.
Инвеститорите бяха разтревожени от това какво означава инверсията на кривата на доходност - доходността по 10-годишната американски облигации се понижи за кратко под 2-годишната такава. Подобно действие е предшествало всяка от последните 7 рецесии.
Но Винсент Делуард, глобален макро анализатор на INTL FCStone, смята, че в настоящия климат има много по-важни неща, които би следвало да притесняват инвеститорите от лихвената инверсия.
„Както Конфуций казва„ когато мъдрецът сочи към луната, глупакът гледа пръста “, пише той в скорошно писмо към клиентите си. „Журналистите и трейдърите, обсебени от инверсията, трябва да се опитат да гледат отвъд пръста.", съветва още Делуард.
Имайки това предвид, той посочва пет „счупени неща“, върху които трябва да бъдем по-фокусирани при този турбулентен пазар, отколкото това, което прави кривата на доходността.
FAANG компаниите
Facebook, Apple AAPL, Amazon, Netflix и компанията майка на Google - Alphabet, бяха лидерите по време на бичия пазар през последните няколко години, заради голямото си пазарно тегло в индексите.
„Това прекъсване на лидерството по време на бичия пазар е още по-тревожен фактор, тъй като американските малки компании са загубили около 13% от своя пик през август миналата година“, пише Делуард. „Подобни различия се наблюдават и преди пика през септември 2000 г.“, припомня експертът.
Според него, акциите на FAANG представляват 17% от общата капитализация на S&P 500, така че без тяхната подкрепа ръстът на пазара би бил ограничен.
„Както често се случва при големите върхове, бичият пазар е кух от двата края. Малките компании се понижават, защото инвеститорите се притесняват от икономическите перспективи, а компаниите, които са били в центъра на ралито, започват да се уморяват".
Американският долар
Не е имало значително възходящо движение за долара в дните, когато фондовата борса се разпродаваше, като инвеститорите вместо това гледаха към златото и йената, заместители на рисковите активи.
„Това потвърждава моето убеждение, че американският долар губи статута си на валута на сигурно убежище“, каза Делуард и добави, че всъщност „индексът на щатския долар DXY, не е добро убежище за инвеститорите от 2013 г.
Волатилността
Обикновено има голям скок в индекса на волатилността на CBOE, когато ставаме свидетели на подобни спадове, като този на Dow от миналата седмица. Но този път, това не се случи точно така. И това би следвало да тревожи инвеститорите. Явно, всички пазарни участници смятат, че трудностите ще бъдат временни и купуват на спадове - стратегия, която бе печеливша през последните няколко години, докато пазарът растеше към своите исторически върхове.
„Няма достатъчно страх на пазара, за да се предположи, че е налице среда, благоприятна за устойчив ръст", смята още пазарният експерт.
ETF-ти
Пазарът на кредити показва признаци на стрес, пише той, като отливът е довел до това олеми ETF-и в сектора да се търгуват с отстъпка спрямо нетната стойност на активите си.
„Скорошният срив на няколко големи европейски дългови взаимни фонда е предупреждение, че тези неликвидни ценни книжа могат да създадат поразия на неочаквани места“, обясни Делуард. „ETF-и, които предлагат обратно изкупуване в рамките на деня, ще бъдат особено изложени на риск, ако ликвидността на пазара на кредити пресъхне.“
Цената на златото
Златото и дългосрочните облигации са в бичи пазар и са по-свързани от всякога, смята още експертът. А това може да сочи към очаквани бъдещи проблеми за реалната икономика.
Още по темата:
Колко лоша ще е следващата финансова криза?