Основна част от кривата на доходност се обърна в четвъртък за трети път този месец и това хвърли в паника финансовите пазари, следствие на страха от рецесия. Днес, всички погледи ще са насочени към Пауъл, който ще говори по време на конференция на резерва в Джаксън Хоул.
Преминаването на кривата на отрицателна територия дойде, след като трима регионални председатели на Федералния резерв се изказаха срещу по-нататъшното намаляване на лихвите.
И сега опасенията на инвеститорите са дали Фед ще съумее да предотврати потенциалните проблеми за икономиката в бъдеще. Инверсията на лихвената крива е предшествала всяка от рецесиите за щатската икономика от 1950-та година насам, припомнят пазарни наблюдатели.
Иначе вчера, разликата между доходността по 10-годишните щатски държавни облигации и 2-годишните такива, премина за момента отново на отрицателна територия за трети път този месец.
Инверсията стана реалност след като язвителни коментари от множество ръководители на Федералния резерв предизвикаха опасения, че централната банка няма да предприеме необходимите мерки, за да избегне икономическа рецесия.
Президентът на федералния резерв в Канзас - Естер Джордж беше първата, която се изказа срещу понижаването на лихвите в интервю в четвъртък, последвано от шефа на Филаделфия - Патрик Харкер. Ерик Роузнгрен, лидерът на бостънския фед, също се изказа срещу допълнителни съкращения на лихвите.
Двама от служителите на ФЕД заявиха, че не подкрепят „прекъсването на средата на цикъла“ през юли.
"Смятам, че не се изсква допълнително намаление на лихвите", коментира Джордж в специално интервю за финансовото издание CNBC, докато Харкер каза, че той върви по пътя на намаление на лихвите "с неохота".
Изразените мнения, до голяма степен показаха, че ръководителите на Фед не са единни в мненията си относно необходимостта за бъдещи намаления на лихвите. И за това до голяма степен се открива логика в икономическите данни. Заетостта в най-голямата световна икономика е при рекордно ниски нива, а икономиката все още расте със здравословни темпове.
Общо взето, най-големия привърженик на бъдещи намаления на лихвите е - президентът Доналд Тръмп. Със своите туитове, Тръмп се опитва да окаже политически натиск върху резерва и ръководителя му - Джером Пауъл за политика, съответстваща на тази на останалите централни банки.
Целите на Тръмп са ясни - поддържане на ниски нива на долара, спрямо останалите основни валути, което да направи американските стоки относително по-конкурентоспособни на международните пазари. Такава политика би подкрепила, според него, САЩ в търговската война срещу Китай.
Докато световната икономика показва ясни признаци на влошаване, а търговската война между САЩ и Китай представлява постоянна заплаха, данните за икономиката все още са добри.
Като оставим настрана, спадът в доходността на щатските облигации - който се предопределя от поскъпването в облигациите, това може да се приеме, като признак, че инвеститорите са станали по-предпазливи относно перспективите пред икономиката.
И докато Федералният резерв обърна курса, като понижи основния си лихвен процент в края на миналия месец, продължителният спад в доходността предполага, че може да са необходими повече съкращения за подкрепа на икономиката. Търговците ценообразуват с 94% вероятност по-нататъшно намаляване на 25-процентната ставка през следващия месец, според инструмента FedEatch на CME.
Пазарът обаче няма гаранции. В четвъртък десетгодишната доходност спадна, след като няколко регионални председатели на Федералния резерв заявиха, че не подкрепят допълнително намаляване на лихвите.
Въпросът, с който се сблъсква Фед, е дали е подходящо да се намалят процентите, за да се запази и продължи най-дългата икономическа експанзия в САЩ.
Оше по темата:
Ще запази ли Фед размера на лихвите?
Какво ще се случи, когато Фед повиши лихвите?
Време е отново Фед да започне да печата пари