Смятате, че ще има рецесия? И се чудите как да инвестирате в подобна среда? Експертът Кам Харви - партньор и старши съветник в Research Affiliates, ще ви отговори на този въпрос. Той прави анализ на средната възвръщаемост на фондовите пазари за трите години, предхождащи последните седем инверсии на кривата на доходността. Той прави същото и за тригодишните периоди след това.
Инверсия на кривата на доходността при дву- и 10-годишните облигации, е предшествала всяка от рецесиите от 1950-та година насам. На тази основа Харви дава на инвеститорите някои инвестиционни идеи, като ги затвърждава с исторически данни.
Търговските войни, политическите сътресения и забавящият се глобален растеж потиснаха оптимизма на пазара. И сега пазарът на облигации хвърли пред инвеститорите още едно препятствие за преодоляване: инверсия на кривата на доходност.
Двугодишните щатски облигации са с доходност над тази на 10-годишните, през последните няколко дни, факт, който сериозно разтревожи инвеститорите за потенциална предстояща рецесия.
Инвеститорите знаят, че подобна инверсия е предшествала всяка икономическа рецесия от 1950 г. насам, а основните индекси са отговаряли отрицателно във всеки един от тези случаи.
Дори ако кривата се върне към нормалното си състояние, според редица пазарни наблюдатели щетите вече са нанесени непоправимо.
„Едно нещо е ясно - от 60-те години на миналия век насам сме имали седем рецесии“, казва Кам Харви. "И имахме седем инверсии на кривата на доходност преди всяка от тези рецесии, така че това е доста надежден водещ индикатор."
В момента, според данни на Bank of America, има шансове за рецесия около 1 към 3 през следващите 12 месеца, като от банката заявяват още: "Притесняваме се."
Но какво означава това за акциите? Колко лоши може да станат нещата?
В своя анализ Харви разглежда трите години преди инверсията и трите години след това. Но преди да направи това, той чака 2-месечните облигации да превишат по доходност 10-годишните за цяло тримесечие - явление, което току-що се случи.
И на база на историята, средната възвръщаемост за първата година е -8.7%, следвана от -7% след втора година и -8.1% след третата.
Ако изчислите общата загуба, тя достига повече от 20% - прагът, използван от експертите за определяне на "мечи пазар".
Какво могат да направят инвеститорите?
Кам Харви определя идеалната стратегия, към която могат да се обърнат инвеститорите в подобна негативна среда - инвестиции в акции ориентирани към стойност.
Това е стратегия, при която инвеститорите се насочват към компании с ниски съотношения цена печалба; цена-счетоводна стойност; дивидентна доходност; зрели компании със стабилни позиции и дългогодишна история.
"Три години преди инверсията на кривата на доходност, акциите ориентирани към стойност се справят много лошо. Тогава, след инверсията на кривата този род компании започват да се представят много добре", коментират експертите.
Интересното е, че през последното десетилетие акциите ориентирани към стойност наистина се представят много зле. Почти цялото инвеститорско внимание бе насочено към акциите ориентирани към ръст, които бяха и в основата на повишението на индексите до нови рекордни стойности.
Така че стратегията му изглежда на този етап се материализира, според неговите очаквания.
По-долу, Харви представя кумулативната средна възвръщаемост на акциите ориентирани към стойност след последните седем инверсии. След първата година, стойностните компании връщат 9.9%, 12.4% след втората и 19% след третата.
И в това наистина има смисъл и логика. Във времена на повишена нестабилност инвеститорите отбягват емисиите ориентирани към ръст и традиционно отличаващи се с високи финансови съотношения и предпочитат по консервативни инвестиции.
А за тези, които искат да следват съвета на Харви, има лесен и евтин начин да направят това - чрез индексни фондове, инвестиращи в стойностни компании. Някои от най-популярните сред тях са iShares Russell 2000 Value ETF (IWN), Vanguard Value ETF (VTV) и др.
„Сега е моментът, тъй като рискът от рецесия драстично се увеличава, когато мениджърите на активи печелят и когато инвеститорите и съветниците трябва да преразгледат позиционирането на своите портфейли, задавайки си въпроса: „Имам ли правилната комбинация от активи и инвестиции, така че да съм защитен, доколкото мога?“. В заключение Харви казва: „Стойностното инвестиране е очевиден инструмент за смекчаване на някои от рисковете на понижението".
Още по темата:
Как да инвестирате в среда на висока волатилност?
Къде да инвестирате - според експертите?
Повторение на кризата от 1998 година?