Снимка: iStock
Тревогите за рецесия отново се надигат и засягат инвеститорите. Всички, които смятат, че може да стане и по-лошо за широкия щатски индекс S&P 500, може би е добре да прегледат портфейлите си за акции от широкия индекс, които традиционно се представят по-зле от пазара по време на рецесия.
Оказва се, че акциите на 19 компании от широкия индекс, включително - производителят на индустриални компоненти Rockwell Automation (ROK), Boeing (BA) и собственикът на хотели Host Hotels & Resorts (HST), пострадват повече от индекса при всяка от последните три щатски рецесии.
И една компания, тази за комунални услуги - American Electric Power (AEP), пада с повече от S&P 500 през последните пет рецесии, според анализ на Business Daily Business Investor на база данни от Marketsmith и S&P Global Market Intelligence.
Има три рецесии от 1990 г. насам, според Националното бюро за икономически изследвания, официалният статистик на рецесиите в САЩ. S&P 500 намалява средно с 13,8% по време на тези рецесии. Не е чудно, че инвеститорите търсят акции „устойчиви на рецесия“.
Инвеститорите е добре да имат предвид, че голяма част от болката за пазарите, се случва от три до шест месеца преди началото на рецесията. Не случайно се казва, че на пазарите се търгуват очаквания.
И все пак - загубите по време на рецесии могат да бъдат големи. SPDR S&P 500 ETF Trust (SPY) загуби над 38% през последната рецесия, която се простираше от декември 2007 г. до юни 2009 г. А по време на рецесията през 2001 г. S&P 500 се понижи с 8.2%.
Скоро ли идва рецесия?
Инвеститорите вече започват да говорят за възможността за рецесия, предизвикана от търговската война с Китай. Широкият борсов пазар, включително акциите от S&P 500, се понижиха с 6.4% от максимума си на 26-ти юли. Това заличи 2.1 трилиона пазарна капитализация "на хартия", според данни на Wilshire Associates.
Може би е добра идея да знаете кои акции страдат най-много по време на рецесия и не бива да са част от портфейлите ви.
Финансовите и индустриалните компании, определено не са място, където инвеститорите биха искали да бъдат по време на рецесия. Пет от 19-те най-губещи компании по време на свиване на щатската икономика са финансови, а други пет - индустриални компании. Но финансовите компании се откроиха, като групата, която страда най-много.
Индексът следящ финансовия сектор - SPDR (XLF), загуби средно една трета от стойността си през последните две рецесии. Това е много по-лошо от спада с 23.3% на индексния фонд следящ представянето на широкия индекс SPDR S&P 500 ETF Trust през това време.
Книжата на American Express (AXP) пострадаха най-силно при последната рецесия, след като загубиха цели 60.6% от стойността си по време на кредитния балон от 2007-ма година. Това бе почти два пъти повече от спада с 37.9% на широкия щатски индекс. Приходите на компанията за кредитни карти спаднаха през 2008 и 2009 г. и започнаха да се възстановяват чак през 2010 г. Но акциите на American Express също поевтиняха с 23.5% по време на рецесията през 2001 г., като надминаха спада от 8.2% на индекса S&P 500 за този период.
Но докато средният спад от 30% на American Express през последните три рецесии е най-лошото представяне, сред финансовия сектор, компанията не е сама в това. Bank of New York Mellon (BK), SVB Financial (SIVB), US Bancorp (USB) и Franklin Resources (BEN), всички пострадаха повече от S&P 500 през последните три рецесии.
Интересното е, че инвеститорите все още не третират American Express, като компания изправена пред риск от рецесия. Акциите са поскъпнали с 23.5% през тази година.
Индустриалният сектор е известен със своята цикличност, което означава, че доброто му представяне е тясно свързано със здравето на икономиката. Не е изненадващо, че индустриалците страдат от рецесии. Индексният фонд, базиран върху индустриални акции - SPDR (XLI), падна средно с 26.9% през последните две рецесии. Това го прави третия най-лошо представящ се сектор (след финансовия и този на енергийните разходи).
Индустриалната компания, в състава на S&P 500, която най-много страдат през последните две рецесии бе - Rockwell Automation, компания, която произвежда разнообразие от контролно оборудване, използвано във фабриките. Нейните книжа загубиха близо 39% през последните три рецесии.
Печалбата на акция, се понижи с близо 60% през фискалната 2009-та. От началото на годината, книжата са загубили 1.7%.
Boeing също видя акциите си да паднат средно с 38% през последните три рецесии. Нетният доход на производителя на самолети падна с 34% през 2008 г. и още 50% през 2009 година.
Счита се, че комуналните услуги са относително сигурно убежище по време на рецесия. И те често са - благодарение на сравнително стабилното потребителско търсене. Но комуналните услуги не издържат при последните спадове. Секторът за избор на комунални услуги SPDR ETF (XLU) падна с 24.1% при последната рецесия.
Още по темата:
Ето как да инвестирате в среда на обърната лихвена крива