Уорън Бъфет, главен изпълнителен директор на инвестиционния конгломерат Berkshire Hathaway, е може би най-великият инвеститор на нашето време. Стартирайки с приблизително 10 000 долара капитал през 50-те години на миналия век, Бъфет съумява да създаде един от най-големите инвестиционни фондове в света, а богатството му да нарасне до близо 80 милиарда долара към днешна дата.
Тайната на успеха на Бъфет винаги е била простотата на инвестиционната му стратегия. Бъфет и неговият екип от Berkshire Hathaway са склонни да съсредоточават своите инвестиции върху няколко сектора на пазара, с ясен акцент върху бизнеса, който има ясни конкурентни предимства.
Когато Бъфет намери бизнес, който харесва, той е склонен да закупи дял в него за дълги години. Например инвестициите на Бъфет в компании, като Wells Fargo, и Coca-Cola, датират съответно от 30 и 31 години.
Оракулът от Омаха, както още е известен Бъфет, може също така да реши да придобие компании, които харесва директно. Berkshire е придобил около пет дузини компании в различни сектори и индустрии през годините, като Buffett и неговият екип в момента притежават инвестиционен портфейл, който достига стойност от цели 201 милиарда долара.
В обобщен вид балансовата стойност на Berkshire Hathaway е нараснала с главозамайващите 1 091 899% между 31 декември 1964 г. и 31 декември 2018 г.
Дори най-големият инвеститор в света допуска грешкиНакратко, Бъфет е бил много по-често прав, през годините, отколкото е грешал. Това обаче, не означава, че е имунизиран от грешки.
Една от най-големите критики към гениалния инвеститор е, че е стоял далеч от бизнеси, като Amazon.com (NASDAQ: AMZN), или дъщерното дружество Google на Alphabet, когато те са имали значително по-ниски оценки.
Наскоро Berkshire отвори позиция в Амазонка, но очевидно пропусна чудовищния ръст в бизнеса на компанията.
Най-големият инвеститор, следващ стратагията "купи и дръж" е правил и други сериозни грешки в миналото. През 2012 г. Berkshire притежаваше значителна позиция от 415 милиона акции в американския търговец на дребно Tesco. Фондът бе сериозно засегнат от признанието на компанията през 2014-та година, че е надценявала печалбите си.
Действайки твърде бавно при ликвидиране на позицията, действията на Бъфет са стрували на Berkshire около 444 милиона долара, след данъци.
Загубата от Tesco обаче, е като изглежда, като "капка в морето", ако се съпостави с най-голямата грешка допускана от Бъфет.
Най-лошата грешка на Бъфет просто продължава да нараства по мащабОще през 1966 г., тогава 36-годишният Бъфет прави среща с визионера на развлекателни паркове Уолт Дисни в Анахайм, Калифорния. По това време Disney (NYSE: DIS) беше оценена на около 80 милиона долара, а изпълнителният директор Уолт Дисни беше в процес на реализиране на визията си за Disneyland. С безупречен баланс и възможност за растеж Бъфет и неговите тогавашни партньори се съгласяват да станат инвеститори в Дисни, като вземат цял от 5% в компанията.
И вместо да прави това, в което е най-добър - а именно да държи инвестицията си десетилетия наред, Бъфет я осребрява през 1967-ма година с 50% печалба. Въпреки че Бъфет не губи пари от сделката, печалбата от 2 милиона долара, която Бъфет прави е съвсем нищожна част от това, което би струвала инвестицията днес.
Към цената на затваряне на Disney в петък, 23-ти август, 5% дял би струвал 11.86 милиарда долара. Плюс това, този 5% дял е щял да плати над 1.1 милиарда долара дивидент през годинити. И така, ранната продажба на дела на Disney струва повече от 13 милиарда долара на Бъфет.
Но има и още...През 1995 г. Disney обяви придобиването на Capital Cities / ABC, от които Berkshire Hathaway притежаваше акции. Когато бе завършена сделката на стойност 19 милиарда долара, Бъфет се оказа с 21 милиона акции от Disney. За пореден път, вместо да ги държи, Berkshire Hathaway напълно разпродаде позициите си в компанията.
Първоначално оценени на близо 400 милиона долара след сделката Capital Capital / ABC, същите тези акции биха били на стойност 2.76 милиарда долара. Освет това, тези 21 милиона акции биха донесли почти 300 милиона долара дивиденти на Бъфет.
Още по темата:
Инвестирай, като Бъфет!
Бъфет и американската идея
В кои компании на БФБ би инвестирал Бъфет?