Снимка: iStock
Кевин Мюир, пазарен стратег в East West Investment Management, смята, че неотдавнашните ценови движения на европейския пазар на дългове са "абсолютно нелепи". Освен това той прави убедителна теза, че немското правителство трябва да започне да стимулира икономиката, която се е запътила към рецесия, с фискални разходи.
Когато става въпрос за света на отрицателния доход на държавния дълг, консенсенсусните очаквания сред експертите все още не са единни. Никой не знае как ще приключи този финансов експеримент.
Някои икономисти смятат, че прилагането на отрицателни лихви е необходимо, за да предизвика инфлация и растеж, докато други отхвърлят този експеримент и го определят, като "финансова алхимия", която със сигурност ще завърши с колосален погром.
Всъщност Мюир смята, че е открил "късата продажба на века". И както вече, може би се досещате, става въпрос за немските държавни облигации.
„Някак си, когато гледам европейския пазар на облигации - при отрицателни 60 базисни пункта, или каквото и да е там - това според мен е олицетворението на балон, при който гарантирано ще загубите пари както на реална, така и на номинална основа, освен ако не намерите начин да го продадете на някого с още по-голяма отрицателна доходност", каза Мюир в специално интервю пред Business Insider. "Това е абсолютно абсолютно нелепо!".
Коментарите на експерта стават реалност в момент, когато доходността на немските държавни облигации е при -0.67%. Това на практика означава, че ако си купите немски държавни облигации, напрактика ще загубите, на датата на падежа. Или, казано по друг начин си плащате за удоволствието да финансирате немското правителство, което всъщност не е склонно да направи много, за да избегне пътя на рецесията.
В свят, в който над 16 трилиона долара глобален държавен дълг се търгува с отрицателна доходност, инвеститорите в немски облигации не са сами.
Чуждестранните правителства по света, които издават дълг с отрицателни проценти, отчаяно се опитват да стимулират растежа на икономиките си и да "запалят" инфлацията. За тяхно съжаление обаче, това не се случва.
„Това ми напомня много на върха през 2000 г.“, коментира легендарният инвеститор Роб Арнот, който сравнява днешния пазар с технологичния балон - и обяснява защо акциите на стойността са „мястото, където трябва да бъдем“.
Вместо да повишават цените и пресперитета обаче, централните банки създадоха разрастващ се балон, според Мюир. Според него това е нерационално поведение - и той смята, че инвеститорите екстраполират сегашния 38-годишен бичи пазар на държавните облигации прекомерно.
В крайна сметка, само защото бикът се е движил продължителен период от време, това не означава, че тази тенденция ще продължи.
"Имахме технологичен балон в края на 90-те години, после имахме кредитен балон. Сега мисля, че сме в балона на държавния дълг от края на 2010-та година", смята още пазарният наблюдател.
Според Мюир, инвеститорите би следвало да "скъсяват немски държавни книжа", което според него може да се превърне в "късата продажба на века". Логиката му е следната. Когато веднъж немското правителство "развърже кисията" за фискални разходи, което е неизбежно заради задаващата се рецесия, инфлацията ще започне да се появява.
А инфлацията е враг номер едно за купувачите на държавни облигации и тя ще доведе до поевтиняване на немските облигации. Инвеститорите обаче, трябва да изчакат ясни сигнали за промяна на политиката на немското правителство, преди да "дръпнат спусъка", съветва още експертът.
Още по темата:
Дръкенмилър: Вече не мога да правя по 30% на година
Дръкенмилър: Отрицателна доходност на пазара през следващите 3-5 години