Снимка: iStock
Погледите на инвеститорите са насочени към търговската война между САЩ и Китай и на валутните пазари се случва нещо, което като че ли остава незабелязано от инвестиционната общност. Става въпрос за драстичното поскъпване на долара спрямо валутите на основните си партньори.
Еврото поевтиня с около 1% само от вчера, а паундът се срина заради неразбориите във Великобритания. В същото време Китай тихомълком действа по направление на обезценка на юана си, който достига към момента нива от 7.18 юана за долар, или нива невиждани от 11 години насам.
И ако се чудите защо борсовите индекси в Европа и Китай се повишават, в среда на търговска война, то нивата на валутните им курсове, спрямо долара - до голяма степен могат да дадат отговор на този въпрос.
По-евтино евро и юан, спрьмо долара, на практика правят китайските стоки относително по-евтини на международните пазари. Мислете така - 10% митчнически тарифи, на практика се неутрализират с 10% поевтиняване на юана, спрямо долара. А от април насам, юанът е поевтинял със 7.4%. Или казано по друг начин, усилията на президента Тръмп за оскъпяване на китайския внос, на практика до голяма степен биват неутрализирани от поевтиняването на юана.
Не случайно, Доналд Тръмп нарече Китай - валутен манипулатор. Проблемът за Тръмп е, че същото се случва не само с юана, но и с валутите на други основни търговски партньори на САЩ - като еврозоната и Великобритания.
„Без съмнение, поевтиняването на китайската валута, създава нечестни търговски предимства за тях“, коментира и финансовият министър на САЩ – Стивън Мнухин. „Ние много внимателно ще следим дали е налице манипулиране на валутния курс“, допълни още Мнухин.
Валутната война е в ход и не изглежда да се печели от САЩ!
Може да се каже, че валутната война е в сила, а САЩ не изглежда в много добра позиция за спечелването й. Фед вече намали лихвите си, като пазарът очаква още две понижения през тази година. Но Джером Пауъл не се очаква да е особено агресивен по това направление, за което свидетелстваха последните му изказвания. Или поне не толкова агресивен, колкото търговските противници на САЩ, което се изразява и в силата на щатския долар.
Шоковото поевтиняване на юана през 2015-та година, дава много добър пример какво може да се случи, според Робин Брукс, главен икономист в Institute of International Finance и бивш валутен стратег в Goldman Sachs.
Рисковите активи и петролът, е възможно да поевтинеят сериозно, с нарастването на притесненията за световната икономика, смята още експертът. А от това ще бъдат засегнати особено валутите на суровинодобиващите страни като – руската рубла, колумбийското песо, малоазийският рингит, бразилският реал, южноафриканският ранд и др.
„Азиатските централни банки, най-вероятно ще се опитат в крайна сметка да спрат обезценката на националните си валути с интервенции“, прогнозира още Брукс.
Дали централната банка на Китай ще спре поевтиняването на юана, или ще го остави да поевтинява по-нататък, тепърва предстои да видим.
Към валутната война обаче, вече се присъедини и Марио Драги, който подкрепя допълнителни стимули от страна на ЕЦБ. Най-голямата европейска икономика - немската е на ръба на рецесия, а инфлацията все още е далеч от целите на финансовата институция.
И остава единствено - евтиното евро, като вариант за стимулиране на износа от Европа. Това, разбира се не се признава пряко от Драги, който твърди, че политиката на ниски лихви и стимули се предопределят от слабия ръст и ниска инфлация. Но всъщност - евтиното евро би бил единствения по-сериозен стимул за политиката на Европа, който пък е резултат от политиката на ЕЦБ. Все неща, които не се нравят на Тръмп, който определено не в силен съюз с Фед.
Още по темата:
Търговската война се задълбочава