Снимка: БГНЕС
Необходимо е силно приспособимата парична и лихвена политика на Европейската централна банка (ЕЦБ) да остане в сила за продължителен период от време. Това заяви номинираната за наследник на Марио Драги като ръководител на ЕЦБ - Кристин Лагард, цитирана от "Ройтерс".
Говорейки пред Европейския парламент в Брюксел Лагард също така защити новите финансови инструменти на Европейската централна банка, включващи покупките на еврооблигаци и политиката на отрицателни лихви, като каза, че те са помогнали за разкриването на 11 милиона нови работни места от 2013 година насам и посочи, че без тях "кризата щеше да бъде много по-лоша“.
Според Лагард ЕЦБ трябва да слуша и да разбира финансовите пазари, но не е необходимо да се ръководи от тях при определяне на паричната си политика. Лагард отбеляза още, че централните банкери трябва да действат в рамките на паричната и фискалната политика и да продължат да настояват за структурни реформи в рамките на ЕС, за да могат страните-членки да се преборят с опасността от рецесия.
Кристин Лагард също така призова държавите с дефицит в рамките на 0.5% от БВП да помогнат за борбата с рецесията, като инвестират в инфраструктура.
"Останалите страни трябва да работят по-усилено върху структурните реформи, докато е налице икономически растеж, тъй като това ще даде по-добри техните резултати", коментира Лагард.
Припомняме, че Кристин Лагард беше номинирана на 2 юли за поста ръководител на ЕЦБ. 63-годишната Лагард е бивш френски финансов министър, който през 2011 г. стана първата жена, която оглави базирания във Вашингтон Международен валутен фонд. Тя изигра важна роля в осигуряването на спасителни мерки за икономиките в Европа, особено в Гърция, след финансовата криза от 2008 г. Преди това Лагард е работила и в частния сектор като адвокат по антитръстови въпроси, ставайки партньор и след това първата жена председател на базираната в Чикаго адвокатска кантора Baker McKenzie.
Лагард подаде оставка като ръководител на Международния валутен фонд (МВФ), която влиза в сила от 12-ти септември, след като европейските лидери я определиха да застане начело на ЕЦБ за осемгодишен мандат от 1-ви ноември.
Очаква се на заседанието си през септември ЕЦБ да намали лихвите по-дълбоко към отрицателна територия, да рестартира покупките на активи и да компенсира банките за страничните ефекти от отрицателните лихви. Според по-голяма част от икономистите, това са сравнително скромни мерки, които ще запазят облекчените условия за финансиране и няма да доведат до нов тласък на икономиката.
"Лагард ще се облегне в широка степен на паричната политика, като същевременно принуди фискалните власти да играят по-активна роля в насърчаването на растежа в еврозоната“, заяви Кришна Гуха, ръководител на стратегиите за глобална политика и централни банки в Evercore ISI.
"Смятаме, че Лагард ще подкрепи това, което очакваме, да бъде последната голяма подкрепа на Драги през септември: облекчаващ пакет, който включва намаление на лихвените проценти с 10-15 базисни пункта и нова програма за количествени облекчения за около 30 млрд. евро на месец", казва още Гуха.
Още по темата:
Еврото може да поскъпне, ако Драги отговори на очакванията към ЕЦБ