„Виждате го доста по целия свят. Само въпрос на време е да се случи и в Съединените щати“, коментира бившият ръководител на Фед - Алън Грийнспан, по повод на отрицателните лихви, които се откриват в много от водещите региони по света.
В момента има повече от 16 трилиона долара дълг с отрицателен доход по целия свят, докато централните банки се опитват да облекчат паричните условия за, да поддържат световната икономика.
Отрицателните проценти означават, че световното население застарява. Няма да мине дълго време, преди разпространението на този феномен да достигне и до САЩ, предупреди бившият председател на Фед.
Лихвите по 30-годишните щатски държавни облигации достигнаха нива от 1.95% на годишна база вчера. Те регистрираха исторически най-ниски нива през изминалата седмица.
Централните банки по света продължават да поддържат облекчени монетарни условия, в борбата си срещу забавянето на световния ръст. 10-годишните държавни облигации в Белгия, Германия, Франция и Япония - наред с други - носят отрицателна доходност за инвеститорите.
Доходността на щатските държавни облигации все още е в рамките на положителна територия, но Фед вече намали лихвите веднъж тази година и се очаква да го направи отново по-късно този месец. Пазарните очаквания за намаляване на лихвите през септември са при ниво от 92.7%, според инструмента FedWatch, търгуван на CME Group.
Според Грийнспан, стареещото население стимулира търсенето на облигации, като изтласква доходността им към по-ниски нива.
„Толкова сме свикнали с идеята, че нямаме отрицателни лихвени проценти, че я изключваме, като възможност. Но ако получите значителна промяна в отношението на населението, търсенето на купон от тяхна страна и ситуацията може да се промени."
Бившият ръководител на Фед добави, че наскоро цените на златото се покачиха, защото хората търсят "сигурни активи", за които знаят, че ще имат стойност с напредване на възрастта.
Фючърсите на златото нараснаха с над 21% през тази година и се търгуват около нива, които не са виждани от 2013-та.
Коментарите на Грийнспан станаха реалност, след като президентът на Фед на Ню Йорк Джон Уилямс нарече ниската инфлация „проблемът на тази ера“ в реч по-рано през деня.
Още по темата:
Грийнспан: Няма причина лихвите по щатския дълг да не са под нула
Дръкенмилър: Вече не мога да правя по 30% на година
Време е за инвестиции на развиващите се пазари?