Нарастващият размер на дълговите ценни книжа с отрицателните доходност в световен мащаб, може да предизвика нова ера за финансовите пазари, според Ник Николас, стратег и основател на DataTrek Research.
Но първо, Колас посочва предишни исторически промени в парадигмата - с потенциално сходно значение на новата ера, които са променили пейзажа на инвестиционния свят:
Октомври 1973 г.: цените на петрола се покачват на фона на ембарго на ОПЕК, насочено към Запада, което води до години на инфлация.
Август 1979 г .: Председателят на Фед Пол Волкер поставя началото на нова ера с повишение на лихвите в борбата срещу инфлацията.
Октомври 1987 г.: сривът на фондовите борси води до уверения от Фед за осигуряване на ликвидност на пазарите. Колас нарича това "прераждане на Фед."
Загубено десетилетие за финансовите пазари 2000-2010 г.: След огромни печалби предходното десетилетие, акциите регистрират почти нулева доходност за инвеститорите.
Петото допълнение към този списък, според Колас е отрицателния или свръх нисък лихвен пейзаж.
По света има държавни дългови книжа с отрицателна стойност, вече в размер на около 17 трилиона долара.
Това означава, че инвеститорите плащат пари, за да притежават облигацията, което противоречи на всяка на пръв поглед "здрава логика".
Падащата доходност на облигациите означава, че цените им се покачват, сигнал за повишено търсене на облигации. Обикновено облигациите поскъпват при по-голяма търсене и в трудни икономически времена, в които акциите се представят по-зле.
Напоследък инвеститорите се притесняват от забавяне на световния икономически растеж, отчасти обусловен от търговското напрежение между САЩ и Китай.
Доходността по 10-годишните немски облигации възлиза на -0.66%, докато тази на 10-годишните щатски облигации е при 1.483%, или малко над рекордно ниското им ниво през юли на 2016-та година - от приблизително 1.37%.
Подобно на гореспоменатите исторически примери, Колас се опитва да разбере какво ще означават отрицателните лихвени проценти за пазарите през следващите няколко години.
„Това може да бъде толкова погрешно, колкото и ипотечния балон“, пише Колас. „Нека за момент да предположим, че САЩ и Китай постигнат търговско споразумение през следващите 6-12 месеца и глобалната икономика не изпадне в рецесия. Дали германските 10-годишни облигации все още ще имат отрицателна доходност? Едва ли. През октомври на 2018-та година доходността при тези финансови инструменти бе 0.5%".
„След една година ще погледнем назад към септември 2019 г. и ще се чудим как пазарите можеха да бъдат или толкова негативни, или толкова самодоволни по отношение на икономическите условия за 2020 г.“, пише той. „Нашата оптимистична природа означава, че вярваме, че предишните настроения ще надделят, но също така разбираме и мечешкия аргумент.“, допълва Колас.
Още по темата:
Грийнспан: Въпрос на време е отрицателните лихви да дойдат в САЩ
Дръкенмилър: Вече не мога да правя по 30%
BOFA: Гответе се за голям връх