Снимка: iStock
Рей Далио - основателят на най-големия хедж фонд в света, заяви, че има около 25% шанс за рецесия в САЩ през тази и през 2020 г. и че централните банкери ще бъдат ограничени да се справят с нея.
Федералният резерв, Европейската централна банка и Японската банка "трябва да се изправят пред факта, че когато настъпи следващият спад няма да имат сила да го обърнат по същия начин, както преди", каза 70-годишният Далио в интервю в четвъртък за финансовото издание Bloomberg.
Той препоръчва Фед да намали лихвите бавно, може би с 25 базисни пункта, без да посочва период от време кога ще направи това.
Далио заяви още, че днес е налице съвкупност от фактори като - ефективност на централните банки; неравенство между бедни и богати; изборите в САЩ и нарастващото влияние на Китай, които трябва да се претеглят, когато се преценя възможността за рецесия.
Фед намали ставките на 31-ви юли за пръв път от повече от десетилетие и се очаква да намали с още четвърт процентен пункт на заседанието си на 17-ти септември.
Председателят на резерва - Джером Пауъл нарече намалението на лихвите през юли "корекция в средния цикъл", а не началото на дълга поредица от намаляване на ставките.
Пропуски в капитализма
Далио отдавна говори за средата на лихвите, а наскоро в публикация на LinkedIn заяви, че глобалната икономика е в късните етапи на дългосрочния дългов цикъл. Той е бичи настроен по отношение на златото от доста време насам, а интересът към жълтия метал, според него, ще продължи, в търсене на "спасителни острови" от страна на инвеститорите.
Инвеститорите все по-упорито търсят алтернативи за своите спестявания, тъй като стимулът на централните банки наближава своята граница на ефективност, смята още милиардерът.
По-рано тази година Далио "би тревога" по отношение на недостатъците на капитализма, като заяви, че се създават пропуски в образованието, социалната мобилност и доходите, които заплашват здравето на икономиката. Той заяви, че разликата в богатството и доходите трябва да се третира като "спешна национална ситуация", която изисква по-добро лидерство от „върха на страната“ и по-високи данъци върху богатите.
Основният хедж фонд на Bridgewater, Pure Alpha, не успя да впечатли тази година, дори в среда, в която неговите конкуренти се радваха на добра възвръщаемост. Фондът е загубил 6% през тази година до 23-ти август, следствие на лошото въздействие на мечи залози за глобалните лихви.
Далио не се притеснява от въздействието на Brexit върху американската икономика. Неговият фонд управлява активи от около 160 милиарда долара.
Още по темата:
Защо Рей Далио обича критиката?