Снимка: iStock
Инвеститорите трябва да променят очакванията си за доходността, която очакват да им носи един балансиран портфейл, според Лори Хайнел, заместник главен инвестиционен директор в State Street Global Advisors, третият по големина мениджър на активи в света, с активи под управление от близо 2.9 трилиона долара.
Според Хайнел, лихвите могат да останат структурно ниски години напред. И това прави наложително, инвеститорите да нулират очакванията си за това как трябва да изглежда възвръщаемостта на пазара.
Инвеститорите на пазара на облигации доведоха до понижение на доходността на краткосрочните облигации, в търсене на убежище, заради геополитическите сътресения.
Отвъд тази обосновка, State Street е на мнение, че лихвените проценти са се доближили до исторически ниски нива, тъй като пазарите се приспособяват към реалността - икономическия растеж да се запази по-нисък, дори и при намаляване на опасността от рецесия.
В допълнение, разходите за заеми могат да паднат още по-ниско, ако се засилват опасенията от рецесия. Светът на по-ниски лихвени нива има далеч по-големи последици за класовете активи, отколкото инвеститорите залагат в момента.
Средата на по-ниски ставки също предполага, че балансираните портфейли, съдържащи акции и фиксиран доход, е малко вероятно да доведат до едноцифрената възвръщаемост, която преобладаваше в миналото, според Лори Хайнел.
„Дори когато добавите активно управляваните и неликвидни активи, тази доходност от миналото няма как да бъде постигната, защото в крайна сметка всичко започва от градивния блок на безрисковите активи“, каза тя пред Business Insider в наскорошно интервю.
Въпросът за мениджърите на пари, според Хайнел е: как да адаптират клиентите си към нов свят, където възвръщаемостта вероятно ще бъде по-ниска.
Отговорът включва - намиране на най-висококачествените активи, които осигуряват прилична доходност, дори ако балансираният портфейл в крайна сметка дава по-малко от това, с което инвеститорите са свикнали.
Хайнел споделя четири области на пазара, където State Street насочва своите усилия:
На първо място изгражда позиция в тръстовете за инвестиции в недвижими имоти, въпреки че доходността им е била засегната от неотдавнашното понижаване на лихвите. Но освен ставки, Хайнел смята, че инвеститорите също могат да спечелят в този клас активи, ако икономиката продължи да се разширява и да се възползва от имоти като складове, офис площи от клас А и многофамилни жилища.
Фондът добави нова позиция във фондовете, търгуващи със злато тази година. Това е залог, който се изплаща досега, благодарение на търсенето на активи, като "сигурно убежище".
Златото служи и като хеджиране срещу екстремните пазарни резултати, и като инвестиция, която няма почти никакви разходи да се носи, казва още експертът.
Освен това Хайнел препоръчва златодобивните акции, като алтернатива на индексните фондове базирани върху цената на златото, заради изоставащото представяне на много от тези компании, зад цената на златото.
Индексният фонд VanEck Vectors Gold Miners, е най-големия за компании в тази област. Хайнел също така гледа към високодоходни облигации, носещи над 2% на година. Тя обаче, е скептична по отношение на високотехнологичните компании, заради високите им оценки, които могат и да не са особено устойчиви.
Известна стойност, според експерта, може да се намери в някои висококачествени компании от енергийния сектор и изпадналите в затруднение търговски вериги.
Още по темата:
Ето как инвестира най-добре представящия се хеджфонд