Видни инвеститори като Майкъл Бъри изразиха опасения относно пасивно управляваните индексни фондове. Наскоро Бъри предупреди, че пасивното инвестиране се превръща в балон, който може да се спука и да предизвика лавинообразни спадове. А ефектът от това - би могъл да се засили от високочестотните и автоматизирани системи за търговия.
Не само Бъри обаче изразява опасения от масовата доминация на пасивното управление, в наши дни. Основателят на хедж фонд и милиардер Леон Купърман смята, че това, което "го плаши до смърт", е липсата на "стабилизатори" на пазара.
Той припомня, че правилото на Волкър, което премахва банките от уравнението на пазарната игра (и функцията им да са маркет-мейкъри), увеличава инерцията, която може да се получи следствие на високочестотната търговия и също така е променило пазарната структура.
"Пазарът не е пазарът, с който сме израснали", каза Купърман. Известният инвеститор Майкъл Бъри, популярен по-скоро, като образът на банкера прогнозирал кризата, във филма - "Големия шорт", наскоро алармира, че пасивно управляваните индекси също крият рискове за пазара.
Милиардерът Леон Купърман заяви, че не е толкова негативен, когато става дума за пасивно инвестиране, но предупреди, че пазарът все още се е променил по фундаментален начин, който не е напълно изяснен.
Пасивните инвестиции сега контролират повече от 8 трилиона долара от пазара на акции, съпоставени с активно управляваните фондове, а основателят на Omega Advisors Cooperman каза на присъстващите на събитие в центъра на Манхатън в сряда, че липсата на това, което той нарича "стабилизатори" на пазара, е според него „един от най-големите проблеми, с които се сблъскваме сега".
"Пазарната структура е напълно различна от всичко, с което сме били възпитани в миналото“, смята още експертът.
Правилото на Волкър, каза Купърман, елиминира комисионите за посредничество на големите банки на Уолстрийт, така че сега Goldman Sachs и други „вече няма да правят оферти. Тези оферти, използвани, като възглавници, можеха да забавят високочестотните търговци и сделки. Сега обаче няма останал стабилизатор на пазара."
По-големият бизнес, който преминава към специализирани борси извън традиционната нюйоркска фондова борса, също добавя риск, каза той.
"Сривът на фондовия пазар през четвъртото тримесечие на миналата година нямаше нищо общо с икономическите основи. Това беше загуба на ликвидност на пазара, ликвидация на хедж фондове и уреждане на данъчни загуби", каза той. "Пазарът не е пазарът, с който сме израснали", добави още Купърман.
Купърман заяви, че не е толкова краен по отношение на пасивните фондове, колкото колегата си Майкъл Бъри. Един от големите проблеми при пасивното инвестиране е, че "много хора влизат в индекса, без да имат представа какво купуват", каза той.
„Мечият пазар ще се появи много, много бързо“, когато той започне поради количеството пари, обвързано с относителните резултати на пазара, смята още милиардерът-инвеститор.
Още по темата:
Едно традиционно място да се скриете от рецесия на финансовите пазари
Една изненадващо секси инвестиция за 2019 г.
Човекът от Големия Шорт - Това е новия балон, който се надува