Снимка: iStock
Европейските банки от години водят битка за оцеляване в среда на отрицателни лихви. Това заяви главният икономист на Economist Intelligence Unit Саймън Баптист, цитиран от СNВС.
"Ако лихвите останат по-дълго на отрицателна територия, европейските банки са заплашени от фалити", предупреди Баптист.
"Ако лихвите останат под нулата, банките няма да успеят да постигнат печалба, ако работят, както го правят сега, след 10 години", посочва още Баптист.
На последното си заседание Европейската централна банка (ЕЦБ) обяви намаление на депозитната си ставка - за пръв път от три години. ЕЦБ обяви, че от 1-ви ноември ще поднови програмата си за покупки на дълги книжа, известна като "количествени улеснения", като ежемесечно ще купува еврооблигации в размер на 20 млрд. евро, "докато това е необходимо". Предишната програма за "количествени улеснения" беше за 2.6 трлн. евро.
ЕЦБ запази без промяна основната лихва по операциите за рефинансиране (т.нар. "репо лихва") на ниво от 0.00% и заемната си лихва на ниво от 0.25%, но понижи депозитната си лихва с 10 базисни пункта до ново историческо дъно от -0.5% спрямо досегашното ниво от -0.4%.
Централната банка обяви, че планира да "запази лихвените ставки в новите или в по-ниски нива, докато инфлационните перспективи не се приближат до целевото ниво от малко под 2%".
Междувременно вчера Европейският парламент одобри назначаването на Кристин Лагард на поста председател на Европейската централна банка (ЕЦБ). С 394 гласа „за“, срещу 206 гласа „против“ и 49 гласа „въздържал се“, евродепутатите дадоха своята подкрепа за кандидатурата на Лагард за следващ председател на Европейската централна банка.
Кристин Лагард трябва да замести настоящия председател на Европейската централна банка Марио Драги на 1 ноември.
Председателите на ЕЦБ се назначават за мандат от осем години по решение на държавните глави в ЕС, като преди това парламентът трябва да изрази становището си. Мнението на депутатите не е обвързващо за Европейския съвет, но има тежест за легитимността на кандидата, тъй като идва от демократично избрания орган на ЕС. Ако Кристин Лагард получи поста, тя ще бъде първата жена начело на ЕЦБ.
Припомняме, че Кристин Лагард беше номинирана на 2 юли за поста ръководител на ЕЦБ. 63-годишната Лагард е бивш френски финансов министър, който през 2011 г. стана първата жена, която оглави базирания във Вашингтон Международен валутен фонд. Тя изигра важна роля в осигуряването на спасителни мерки за икономиките в Европа, особено в Гърция, след финансовата криза от 2008 г. Преди това Лагард е работила и в частния сектор като адвокат по антитръстови въпроси, ставайки партньор и след това първата жена председател на базираната в Чикаго адвокатска кантора Baker McKenzie.
Лагард подаде оставка като ръководител на Международния валутен фонд (МВФ), която влиза в сила от 12-ти септември, след като европейските лидери я определиха да застане начело на ЕЦБ за осемгодишен мандат от 1-ви ноември.
Още по темата:
Еврото може да поскъпне, ако Драги отговори на очакванията към ЕЦБ