Снимка: iStock
Днес продължаваме да сме под ефекта на решението на Фед и разногласията между членовете на Комитета по парична политика. В същото време другите централни банки, като тези на Швейцария, Япония и Великобритания, запазиха политиките си стабилни.
Междувременно от Париж, Организацията за икономическо сътрудничество и развитие прогнозира най-лошия растеж на световната икономика след финансовата криза.
Като дългосрочен инвеститор, най-вероятно ще пренебрегнете всички тези шумове, съсредоточвайки вниманието си към наградата. В подкрепа на тази теза, е последния доклад от финансовата институция Bernstein Research, откъдето смятат, че инвеститорите ще са по-добре в акции през следващите 10 години.
Според стратезите на компанията - Иниго Фрейзър-Дженкинс и Алла Хармсуърт, широкият щатски индекс S&P 500 ще достигне нива от 4 000, или 8000 пункта през този период. И макар прогнозите на двамата анализатори да се разминават сериозно, по едно нещо те са напълно единодушни - дори и индексът да не продължи да расте с темповете си от последните 40 години, той все още би бил най-добрата инвестиционна алтернатива, като защита от инфлация.
Що се отнася до техните отделни аргументи, Фрейзър-Дженкинс казва, че има много причини, поради които S&P 500 няма да е по-високо от 4 000 пункта. Сред основните му мотиви са, че акциите са скъпи, на база на цикличното коригирано съотношение цена-печалба на Шилер (популярна мярка за оценка на акциите).
В отсрещния ъгъл, където Хармсуърт твърди, че ще видим нива за широкия индекс от 8 000 пункта след десет години е, че съотношението на Шилер неправилно прогнозира ниска възвръщаемост през по-голямата част от последното десетилетие.
Дори ако домакинствата не продължават да купуват акции, има много доказателства, че компаниите ще продължат да изкупуват собствените си акции, като само тази година бяха обявени обратни изкупувания в размер на 820 милиарда долара, каза Хармсуърт. Microsoft и Target бяха последните компании, които обявиха нови мащабни програми за обратно изкупуване на акции.
Американският фондов пазар е пет пъти по-голям от най-близкия му конкурент, представляващ малко под половината от стойността на световния капитал.
Лойд Бланкфейн:
Има една стара поговорка „не се борете с Фед.“ Означава, че ако Фед е на курс към затягане на лихвената политика, не трябва да сте дълги. И обратното - ако Фед понижава процентите, както сега, не бъдете къси. Не винаги е вярно, но се случва достатъчно често, че да се съобразите с това. Фед разполага с много инструменти за постигане на целите си.
Още по темата:
Как да инвестирате в среда на висока волатилност?