Снимка: Pixabay
„В тези критични времена инвеститорите са поставени в трудно положение. Те са изправени пред нарастваща несигурност, в среда на намаляваща възвръщаемост. Несигурността по отношение на икономическите перспективи в момента е най-висока. Освен това изглежда, че политиците имат ограничени средства, за да въздействат на икономиките.", смята Лим Чоу Киат, главен изпълнителен директор на Сингапур GIC Pte, осмият най-голям мениджър на средства в света.
"Когато се сблъскате с несигурността, препоръчително е да имате възможност за избор", заяви още Киат, пред финансовото издание Bloomberg.
Лим, отговорен за управлението на активи в размер на около 440 милиарда долара, говори по време на годишното събитие на групата - GIC Insights.
Това не е първият път, когато той вдигна "червен флаг" за световната икономика. Киат изрази пред Bloomberg подобни опасения през март, а в основата на тревогите му е търговското напрежение между САЩ и Китай
Междувременно щатските акции приключиха вчерашната си борсова сесия с минимална промяна, като индексът S&P 500 е само на крачка от нови исторически стойности.
Предупреждение към инвеститорите наскоро отправиха и от третия най-голям мениджър на активи в света. Инвеститорите трябва да променят очакванията си за доходността, която очакват да им носи един балансиран портфейл, според Лори Хайнел, заместник главен инвестиционен директор в State Street Global Advisors.
Според Хайнел, лихвите могат да останат структурно ниски години напред. И това прави наложително, инвеститорите да нулират очакванията си за това как трябва да изглежда възвръщаемостта на пазара.
Инвеститорите на пазара на облигации доведоха до понижение на доходността на краткосрочните облигации, в търсене на убежище, заради геополитическите сътресения.
Отвъд тази обосновка, State Street е на мнение, че лихвените проценти са се доближили до исторически ниски нива, тъй като пазарите се приспособяват към реалността - икономическия растеж да се запази по-нисък, дори и при намаляване на опасността от рецесия.
В допълнение, разходите за заеми могат да паднат още по-ниско, ако се засилват опасенията от рецесия. Светът на по-ниски лихвени нива има далеч по-големи последици за класовете активи, отколкото инвеститорите залагат в момента.
Средата на по-ниски ставки също предполага, че балансираните портфейли, съдържащи акции и фиксиран доход, е малко вероятно да доведат до едноцифрената възвръщаемост, която преобладаваше в миналото, според Лори Хайнел.
„Дори когато добавите активно управляваните и неликвидни активи, тази доходност от миналото няма как да бъде постигната, защото в крайна сметка всичко започва от градивния блок на безрисковите активи“, каза тя пред Business Insider в наскорошно интервю.
Въпросът за мениджърите на пари, според Хайнел е: как да адаптират клиентите си към нов свят, където възвръщаемостта вероятно ще бъде по-ниска.
Още по темата:
Ето как инвестира най-добре представящият се хеджфонд
Далио - тази инвестиционна стратегия може да ви донесе успех