Рик Стоун, бивш партньор на Cadwalader, Wickersham & Taft, вижда трудни времена за богатите домакинства, които инвестират. Стоун каза, че се съмнява, че пазарът на облигации ще осигури реална възвращаемост през следващото десетилетие, че пазарите на акции ще претърпят значителен спад и след това ще бъдат плоски, както и че твърде много рисков капитал се насочват да гонят едни и същи малки възможности.
„Много е трудно за богатите семейства да инвестират своите средства“, казва Стоун, като допълва - „Областите, в които можете да инвестирате са по-малко и има много пари за тези пространства“.
Това мнение за пазарите се споделя от много от 360 глобални офиси за управление на активите на богатите семейства, според доклад на Global UBS, съвместно направен с Campden Research и публикуван в понеделник.
Мнозинството от пазарните експерти очакват глобалната икономика да влезе в рецесия до 2020 г., като най-високият процент мрачни респонденти са на развиващите се пазари. Около 42% от семейните офиси по света набират парични резерви.
„Повече внимание“„Има повече предпазливост и страх от публичните пазари на акции сред инвеститорите с ултрависока нетна стойност на активите“, заяви Тимоти О’Хара, президент на глобалния семеен офис на Рокфелер. "Все повече хора мислят за частни инвестиции, алтернативни инвестиции или парични средства."
Джефри Гъндлах, главен инвестиционен директор на DoubleLine Capital, заяви този месец, че според него има 75% шанс за рецесия в САЩ преди президентските избори през ноември 2020 г., докато икономистите, анкетирани от Bloomberg през август, прогнозират 35% шанс за рецесия през следващите 12 месеца, което е нагоре с четири процентни пункта спрямо месец по-рано.
Междувременно Световната банка намали световната си прогноза за 2019 г. до най-бавната след финансовата криза преди десетилетие.
Фирми за управление на средствата на богати фамилии се смята, че управляват около 5.9 трилиона долара. Резултатите за инвестиране са смесени за тези, които отговарят на въпросника, проведен между февруари и март. Средната възвръщаемост на богатите фамилии за 12-те месеца преди анкетата е била 5.4%, според данни на UBS. През този период, акциите на развитите пазари бяха голямо разочарование, като осигуриха средна възвръщаемост от 2.1%. Най-високите средни печалби - 6,2% - бяха за инвестиращите в Азиатско-Тихоокеанския регион и развиващите се пазари, следвани от 5.9% в Северна Америка и 4,3% в Европа.
Звездните активиЧастният капитал беше категорията като звезден актив със средна възвръщаемост от 16% за преки инвестиции и 11% за инвестиции, базирани на фондове. Недвижимите имоти също се представиха добре, като върнаха средно 9,4% и сега съставляват 17% от средното портфолио на богатите семейства, или с 2.1 процентни пункта повече спрямо миналогодишното проучване.
През следващата година 46% от семействата заявиха, че планират да вложат повече пари за директни инвестиции в частен капитал, като 42% отделят повече за фондовете за частен капитал, а 34% се насочват повече към недвижими имоти, според проучването.
Още по темата:
Това са най-печелившите и губещи сред основните щатски индекси
Всичко за скрития щатски мечи пазар на една графика
Щатските индекси с нови рекорди - но не изпадайте в еуфория