Снимка: Flickr
„Не забравяйте, че видяхме нещо подобно два пъти със съвсем различни резултати", отбеляза Нийл Дута от Renaissance Macro's Neil Dutta в имейл. „По време на сагата с импийчмънт за президента Ричард Никсън, акциите се понижиха (разбира се, трябва да се отбележи, че тогава икономиката навлизаше в рецесия) и продължиха да губят, след като започна официалният процес на разследване. По време на процеса на импийчмънт на президента Бил Клинтън пазарите претърпяха успех и икономиката процъфтя."
Дали тези политически събития в крайна сметка са изключително усложнени? - реторично пита Нийл Дута.
От една страна, историческият пример е много малък. Но от друга, можете да се обзаложите, че никой друг президент няма такъв принос за икономиката.
Опитът с Никсън е забележителен, тъй като акциите нараснаха значително. Но както отбелязва Джон Норманд от JPMorgan в бележка от август 2018 г. за клиентите: „Това бяха извънредни времена. Системата на Бретън Уудс с фиксирани валутни курсове беше в процес на разпадане поради стреса на платежния баланс в САЩ и решението на Никсън да спре конвертируемостта на долара в злато - и да обезцени валутата - през 1971 г. Оттук промените в стойността на долара и златното рали през този период. Първият петролен шок в края на 1973 г. доведе както до рецесия, така и до повишаване на инфлацията през 1974 г., като по този начин се достига до стагфлация за акциите и облигации."
С други думи, имало е нови движещи сили на пазара. Опитът с Клинтън също е интересен, тъй като фондовата борса затъна преди процедурата по импийчмънт, както отбелязва Норманд, „поради травмите от предишните месеци от кризата в Азия и дефолта по дълга на Русия."
Още по темата:
Коментарът на Тръмп за търговските преговори понижи ценикте на петрола
Доларът в отбрана след новината за разследване за импийчмънт на Тръмп
Тръмп се готви за обяви извънредно положение в САЩ заради стената с Мексико