Коя е най-използваната криптовалута в света? Ако смятате, че това е най-голямата и най-стара - биткойнът, който представлява около 70% от цялата пазарна стойност на световните дигитални валути, ще сгрешите.
Докато в този често мрачен кът на финанси е трудно да се намерят конкретни цифри за обемите на търговията, данните от CoinMarketCap.com показват, че токенът с най-висок дневен и месечен обем на търговия е Тетер. Това е доста интересен факт, предвид на това, че пазарната капитализация на тетера е повече от 30 пъти по-малка от тази на биткойна.
Обемът на Тетер надмина този за биткойн за първи път през април и постоянно го надвишава от началото на август с около 21 милиарда долара на ден, казва доставчикът на данни.
На база на месечния обем на търговия на Тетер, те е с около 18% по-ползвана от биткойна и може би в момента е най-важната криптовалута за цялата криптосистема. Тетерът е и една от основните причини, поради които регулаторите разглеждат криптовалутите с предпазливо око и поставят тревожни въпроси относно възможността за манипулация на този пазар.
„Ако няма Тетер, ние губим огромно количество дневен обем - около 1 милиард долара или повече, в зависимост от източника на данни“, казва Лекс Соколин, сътрудник в глобалната компания за финансови технология - ConsenSys.
Източник: CoinMarketCap.com, стойности към 27 септември 2019 г.Тетер е най-използваният стабилен биткойн в света, категория дигитални монети, които се стремят да избегнат колебанията в цените, често чрез резерви. Това също е път за повечето активни търговци в света към пазара на криптовалути.
В страни като Китай, където обменът на криптовалути е забранен, хората могат да плащат пари в брой, за да получат Тетери. Оттам те могат да търгуват Тетери за биткойни и други криптовалути.
"На много хора в Азия им харесва идеята, че това е офшорно, непрозрачно нещо извън обсега на правителството на САЩ", заяви Джеръми Аллайър, главен изпълнителен директор на Circle, който поддържа конкурентен стабилен алтокйн, наречен USD Coin. „Това е функция, а не проблем.“
Според Allaire азиатските търговци представляват около 70% от обема на всички криптовалути, а Тетер е използван в 40% и 80% от всички транзакции съответно на две от най-големите световни крипто-борси - Binance и Huobi, съобщи Coin Metrics по-рано тази година.
"Много хора дори не знаят, че използват Тетер", каза Тадеус Дриджа, изследовател от Масачузетския технологичен институт. Тъй като традиционните финансови институции се притесняват от прането на пари, те използват Тетер като заместител, каза Дриджа.
„Не мисля, че хората всъщност се доверяват на Тетер, мисля, че хората използват Тетер, без да осъзнават, че го използват, и вместо това смятат, че някъде имат реални долари в банкова сметка“, обясни Дриджа. Някои борси заблуждават на страниците си, за да убедят клиентите си, че те всъщност държат долари вместо Тетери.
Източник: CoinMarketCap.comНачинът, по който Тетер се управлява, го превръща в черна кутия. Докато биткойнът не принадлежи на никого, Тетер се издава от хонконгска частна компания, чиито собственици също притежават криптовалутата Bitfinex. Точният механизъм, чрез който предлагането на Тетер се увеличава и намалява, не е ясен. Точно каква част от доставките е покрита от резерви с традиционни валути също е под въпрос, тъй като Тетер не се проверява независимо. През април Тетер разкри, че 74% от всички монети са покрити от парични и краткосрочни ценни книжа, докато по-рано твърдеше, че покритието е на 100%.
Разкриването беше част от продължаващо разследване на Тетер от генералния прокурор на Ню Йорк, който обвини компаниите зад монетата, че крие загубата на 850 милиона долара от нови клиенти и корпоративни средства.
Джон Грифин, професор по финанси в Тексаския университет в Остин, заяви, че половината от ръста на биткойн през 2017 г. е резултат от пазарни манипулации с помощта на Тетер. Миналата година Bloomberg съобщи, че Министерството на правосъдието в САЩ разследва ролята на Тетер в тази пазарна манипулация.
Удобство срещу риск„Контролирането от централизирани компании, като цяло противоречи до голяма степен на първончачалната цел на блокчейна и децентрализираните криптовалути", заяви Грифин.
„Избягвайки правителствените правомощия, стабилните монети вместо това дават прекомерно много доверие в ръцете на големите технологични компании, които имат смесена отчетност. И така, макар идеята да е чудесна на теория, на практика тя е рискована, отворена за злоупотреба и изпитвана от подобни проблеми с традиционните валути.", смята още Грифин.
От друга страна, тъй като Тетер е от ключово значение за техния растеж, много криптовалути вероятно ще са готови да го спасят, ако е необходимо, заяви Дан Райхман, който разработва платформа за издаване на цифрови активи.
„Тетер съществува от 2014 г. - древните предшественици в криптовалутата - и запази своята стойност“, казва Аарон Браун, инвеститор и автор на изданието Bloomberg Opinion. - Не казвам, че е перфектен, но удобството му надвишава риска за много хора.“
Още по темата:
Ето защо биткойнът и останалите криптовалути поскъпнаха рязко
Биткойнът - първо 50 000, а после и 250 000 долара?