Снимка: iStock
Теодор Минчев
Щатските индекси се понижават... Това е добра новина за инвеститорите. Защото, колкото повече се отдалечават те от исторически най-високите си нива, толкова по-добри стават перспективите пред инвеститорите да купуват по-евтини акции.
Разбира се, последните трябва да са предпазливи и внимателни. Първо, защото не е ясно докъде точно ще продължи спада и второ, защото трябва да подбират активите си изключително внимателни.
Все още обаче, индексите са твърде близо до исторически най-високите си нива и инвеститорите трябва да са най-вече търпеливи в инвестициите си. Индексът S&P 500, барометър за световните борси, се търгува в момента едва на 5% от върха си, което го прави "твърде близо до слънцето".
Иначе всеки по-нататъшен спад към потенциално навлизане в зоната на корекция - понижение от 10% от върха, или нива от около 2 750-2 780 пункта, може да предостави известни възможности, освен ако щатската икономика не се насочи явно към рецесия. Засега обаче, това изглежда, като все още далечна опция. Инвеститорите не бива да забравят, че "мечите пазар", или понижение от над 20% от върха (каквото за момент се случи миналия декември), се случват предимно в среда на рецесия.
Казано по друг начин, докато индексите падат, а икономиката все още не е навлязла в рецесия, инвеститорите могат да се "оглеждат" за инвестиционни възможности. И сега възниква въпроса къде могат да ги търсят. Сега ще ви дам някои идеи къде да се озъртате.
Търсете позиции, които остават стабилни в текущата среда на спад
Ако погледнете към представянето на акциите вчера, много трудно ще откриете такива на "зелено" в среда на понижение на индексите от близо 2%. И все пак такива "светли петна" съществуват. И именно те трябва да приковат вниманието ви. Още по-добре би било, ако тези компании са отбелязали изпреварващ спад, пред този на пазара. Казано по друг начин - понижавали са се, докато индексите са вървели към своите върхове.
И веднага давам един пример, който не е с цел препоръка за покупка, а по-скоро доказателство, че има подобни акции.
Става въпрос за Baidi, или компанията известна още като "китайският Google". Вчера акциите на компанията завършиха с повишение от 0.6% при ниво от 102.62 долара. Това е само на около 10% от най-ниската им стойност за годината - при ниво от 93.39 долара. За последната една година, книжата на интернет търсачката са загубили 51.4%, а причината до голяма степен - опасенията за влиянието на търговската война между САЩ и Китай.
Разбира се, добре е инвеститорите да разгледат и други фактори, за да са сигурни, че са наясно с всички причини и фактори, които са довели до поевтиняване на подобен род позиция в среда на ръст на индексите до рекордни нива. Това включва - тримесечните печалби и приходи за последните няколко тримесечия; прогнозите на анализаторите относно бъдещите приходи и печалби; задлъжнялост; нива на дивиденти; прогнози за цената на акциите на експертите за следващата година и т.н.
Търсете измежду позиции, които се препоръчват като "антирецесионни от експертите"
Независимо накъде върви пазарът, експертите винаги имат добри идеи, които се опитват да "продават" на инвеститорите. Просто ги обличат в по-привлекателна опаковка. Дали ще ги нарекат "антирецесионн", или пък "стойностни имена", във всеки един момент стратезите на Morgan Stanley, Goldman Sachs, или друга инвестиционна банка пускат имената на компании, които според тях ще се представят добре, дори и във фаза на рецесия.
Дори и да не приемете съветите за "чиста монета", което е по-добрия вариант, нищо не ви пречи да "хвърляте по едно око" на предлаганите компании.
И най-често споменаваните от експертите сегменти на пазара с добър потенциал в настоящата среда са компаниите за комунални услуги; недвижимите имоти; и стойностните компании с висок дивидент. Нищо не пречи да си харесате няколко компании от тези сектори и поне да ги наблюдавате как се развиват.
Подходете, като Бъфет
Ако имате повече опит и финансови познания, можете да се опитате да направите оценка на стойността на една компания и да я съпоставите с това, което тя струва в момента. Ако вашата оценка сочи, че избраната от Вас компания е със стойност далеч над тази, която пазарът й дава, то може би това е една не лоша инвестиция, поне с препоръчвания от Бъфет инвестиционен хоризонт - "вечност".
Заровете се в боклука
Нищо не ви пречи да погледнете към най-зле представящите се компании от основните индекси. Разбира се, трябва да имате "няколко наум", когато го правите. Най-вече, защото със сигурност има сериозна фундаментална причина тези компании да поевтиняват, в среда на повишение на индексите. И макар че не е задължително тези компании да поскъпват, когато индексите падат (освен, ако не са с отрицателни бети), поевтиняването при някои от тях може да е изчерпано, или преекспонирано.
Добре е обаче, при тази стратегия, акциите на тези компании да са проявили признаци на стабилност, при наскорошния спад на индексите, или най-малкото да са се повишавали поне в последната фаза на ръст на пазара. Не забравяйте трите основни правила, когато сте "прасе" (инвеститор, който се задълбава и формира голяма позиция в определена компания) - търсете крайно поевтинели акции; търсете акции на изключително мразени компании от инвестиционната общност; тези компании трябва да са проявили празнаци на стабилност и дори на ръст, преди изобщо да си помислите за тях.
И веднага давам един пример:
Компанията за облекла и дрехи GAP е шестата най-зле представяща се компания от индекса S&P 500. За последната една година акциите й са поевтинели с около 37%. Причините са ясни - упадъкът на търговската индустрия, засегната от онлайн продажбите. Определено акциите на компанията не се харесват от цялата инвестиционна общност. Добрата новина - акциите на GAP се оттласнаха силно от дъно, което достигнаха преди около месец, а при настоящия спад се насочват за тест на това дъно. Ако проявят признаци на стабилност и дъното, което е на около 7% от текущите им нива на търговия остане в сила, това може и да е добър признак по последния критерии за добро "прасе". Иначе първите два критерия, посочени по-горе са изпълнени изцяло.
Въпросът е - дали най-лошото за компанията вече не е заложено в нивата им и може ли да направи нещо мениджмънта, за да спре упадъкът и да промени курса на цялата компания? Какви са финансовите съотношения и задлъжнялостта и има ли възможност бизнеса да фалира? Какъв дивидент дава компанията и повишава ли се този дивидент, както и има ли перспективи дивидентът да бъде спрян? При какви финансови съотношения се търгува и т.н.
Част от тези въпроси най-вероятно са трудни, или дори невъзможни за отговор и само времето ще покаже какво ще се случва... И тук идва момента, в който инвеститорите поемат специфичен риск, когато изберат да инвестират в определена компания, вместо в индекс, или дори в индексен фонд базиран на определен сектор...
Често обаче, докато се "ровите в боклука" можете и да се натъкнете на нещо интересно...
Погледнете към кучетата на милиардерите
Инвеститорите милиардери също са хора и правят грешки. Често обаче, зад грешките им могат да се крият и добри възможности. Защото това са инвеститори с десетилетия опит на пазарите и щом са добавили позиция към портфейла си, в определен момент, значи са видели някакъв потенциал в нея. Понякога гениалните инвеститори са сгрешили за някои позиции, а понякога просто пазарът греши за техните позиции. При всички случаи обаче, е добре да хвърлите едно око към най-зле представящите се позиции в портфейлите им и да проучите причините за това. Освен това е добре да видите дали милиардерите са добавяли към тези позиции, или са започнали да ги продават, признавайки грешката си. Ако откриете "добро куче" обаче, ще имате златната възможност да го купите на далеч по-ниска цена от инвеститори, като Бъфет, Далио, Тепър и др.
Дивиденти, дивиденти и пак дивиденти...
Според изследване на Standard & Poor’s, изплащащите дивидент компании са генерирали доход за инвеститорите 22 пъти по-висок от този, генериран от компаниите неизплащащи дивидент за периода между 1972 и 2014-та година (с отчитане на изплатения дивидент). И дори и забавено (при евентуална криза, или рецесия), тези компании най-вероятно ще продължат да са по-добрата алтернатива в един дългосрочен план от тук нататък.
Когато инвестирате в компании изплащащи дивидент, един от най-важните въпроси е дали е налице повишение на дивидента, както и от колко време е налице този ръст.
Добрата новина за инвеститорите - няма смисъл сами да търсите най-добрите дивидентни предложения. Има много индексни фондове, които са направили широки диверсифицирани портфейли, които освен това се отличават и с изключително ниски разходи. Трябва просто да изберете своите предпочитания - към големи, или по-малки компании; към акции на компании от целия свят, САЩ, или конкретен регион; към фондове залагащи на дивидентни аристократи, или такива отделящи по-голяма тежест на текущия дивидент и т.н.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции, индекси, или други финансови инструменти
Още по темата:
Пет компании повишавали дивидента си последните 50 години
Експерт: Ето как да инвестирате в настоящата среда
Защо щатските индекси могат да са лоша инвестиция следващите години?