Снимка: Pixabay
Тейлър Хък, млад мъж от поколението на ражданите след 1980г., се дипломира през 2008г., точно в разгара на финансовата криза. Това повлиява върху формирането на възгледите му относно парите и инвестирането.
„Видях как хората губят парите си от инвестиции в различни активи като недвижими имоти и акции. Затова се страхувах, когато започнах първата си работа", разказва той.
Хък в крайна сметка започва работа като касиер в местна банка. Сега, на 33 години, той е финансов експерт в Oxygen Financial, фирма за финансови консултации, специализирана към поколенията X и Y (известни още като милениали). Неговият съвет към младите хора е да започнат да спестяват още сега. Според него никога не е твърде рано за подобна стъпка.
„Проблемите с поскъпването на услугите в сферата на здравеопазването, ниските пенсии и слабото социално осигуряване, ще бъдат на вашите плещи. Затова се подсигурете", каза Хък, който също така е коментатор на предаване за финанси, наречено „Те не ви учат на това".
„Най-подходящият ден за инвестиране беше вчера. Но следващият най-добър е днес, а той още не е приключил", според Кейлъб Силвър, главен редактор на Investopedia
Много от младите хора не се чувстват подготвени за пенсиониране. Всъщност дори заможните представители на това поколение са притеснени - 39% от тях очакват да бъдат принудени да работят след пенсионна възраст, разкри ново проучване на Investopedia. Уебсайтът за инвестиционно образование, в партньорство с Pew Research, проведе изследване с 844 заможни милениали на възраст 23-38 години чрез онлайн проучване. Средният доход, изчислен специално за изследването, е бил 132 473 долара, в сравнение със средния доход на цялото поколение от приблизително 71 400 долара според Pew Research.
36% от анкетираните от Investopedia са заявили, че трябва да инвестират повече. „Липсата на образование и познания в сферата на финансите ги кара да се страхуват да инвестират", казва главният редактор на Investopedia Кейлъб Силвър.
За да преодолеете този страх и да започнете да инвестирате,има няколко стъпки, които можете да предприемете.
„Тъй като милениалите правят почти всичко онлайн, използването на приложение може да бъде добър начин да започнете спесявате или инвестирате", обяснява Къртис, главен изпълнителен директор на Curtis Financial Planning, Калифорния.
Налични са редица приложения за инвестиране. Като пример той посочва американските Acorns и Robinhood, и такива като J. P. Morgan Chase.
Диверсифицирайте
„Все още се страхувате да се гмурнете по-дълбоко? Можете да преодолеете този страх, като инвестирате в балансиран фонд с акции и облигации", обяснява Къртис.
Инвестирането в облигациите осигурява известна защита, ако има спад на пазара. Затова не залагайте само на високорискови активи като акции.
Ако започнете на по-ранна възраст и заложите на балансиран фонд от акции и облигации, това ще ви се отплати в дългосрочен план.
„Волатилността плаши доста млади хора, но тя е временен фактор и е цената, която инвеститорите плащат, за да получат по-добра възвръщаемост", каза Къртис.
Никога не е твърде късно
Къртис предлага да компенсирате загубеното време, като намалите разходи като нов чифт обувки или редовни вечери в ресторант и вместо това да инвестирате парите.
"Познавам хора, които не са започнали да инвестират до 40-те си. Сега се справят добре, но можеха да бъдат много по-напред и да имат повече възможности, ако бяха започнали на по-ранен етап от живота си", обясни Къртис.
Още по темата:
Къде да търсите добри инвестиции в насстоящата среда на спад за индексите?
Ето колко трябва да пестит и изкарвате, за да имате 1 милион при пенсиониране