Намаляването на лихвите с 25 базисни пункта, може отново да е на "дневен ред" за Фед на заседанието на резерва през този месец, според пазарни наблюдатели и фючърсните пазари.
А причините за това могат да са - влошаващите се данни за икономиката, както и влошаването на състоянието на фондовите пазари, към които щатският президент Тръмп е особено чувствителен. Най-вероятно политическия натиск върху Комитета за отворена парична политика ще се засили.
Данните за активността в промишления сектор, се оказаха най-слаби от десет години, а вчера тези за активността в сектора на услугите отговориха на средните очаквания на анализаторите, но са много близо до точката на нулев ръст. По-нататъшна яснота за състоянието на щатската икономика се очаква да се внесе днес, след оповестяване на данните за заетостта и безработицата.
Според фючърсните пазари, налице е 76.4% вероятност Фед да намали лихвите с 25 базисни пункта от настоящия им диапазон между 1.75 и 2%, според CME FedWatch.
В началото на седмицата фючърсният пазар поставяше по-малко от 40% вероятност за намаляване на лихвите на предстоящата среща на FOMC на 29-30 октомври.
По-вероятният път на политиката, според фючърсния пазар беше за намаление на лихвите още веднъж до края на годината, но очакванията бяха това да се случи на последната среща на 10-11 декември. Но това беше преди данните от тази седмица.
На пазара на облигации, доходността по двугодишните държавни ценни книжа които са най-чувствителни към очакванията за лихвените проценти, се понижи рязко в сряда до 1.5%. Това бе с цели 16 базисни пункта по-малко от лихвените нива във вторник.
Лихвите по 10-годишните държавни облигации са при 1.6% което е с 14 базисни пункта под нивата отпреди данните за ISM в сектора на промишлеността и най-ниски стойности от 6-ти септември.
Кривата на доходност - измерена чрез разликата между тримесечните облигации и 10-годишните такива - стана с по-слаб отрицателен наклон.
Разликата се е понижила до минус 18.5 базисни пункта, спрямо 20.2 пункта преди негативните данни, което отразява и нарасналите очаквания за облекчаване на монетарната политика от страна на Фед.
Но това не успява да доведе до повишение при финансовите акции. Индексният фонд следящ представянето на финансовия сектор загуби 1.7% и 4% спрямо седмица по-рано. Ползата за финансовите компании от по-малко обърнатата крива на доходността се неутрализира от очакванията за по-нататъшно забавяне на икономиката.
Още по темата:
Фед намали лихвите, очакват се още понижения
Ще запази ли Фед размера на лихвите?