Снимка: Pixabay
Днес всички инвеститорски погледи ще са насочени към данните за заетостта и безработицата в САЩ този следобед. Първоначалните резултати за частния сектор, изнесени в сряда, посочиха към слабост в сектора на промишлеността.
Очакванията на експертите са за 145 000 нови работни места през септември, както и ниво на безработицата от 3.7%.
В сряда месечният доклад за работни места на ADP/Moody показа, че заетостта в частния сектор се е повишила със 135 000 през септември, отбелязвайки най-ниския си ръст от юни насам. Средните очаквания бяха за 140 000 нови работни места, според икономисти, анкетирани от Bloomberg.
Резултатите от търговската война и рецесията влияят в сферата на производството в САЩ. Тези фактори започват да проникват в икономиката в момент, когато компаниите вече се борят с намаляващ брой квалифицирани работници.
Данните се очакват да окажат съществено въздействие върху решението на Фед по отношение на лихвите на предстоящата среща на 30-ти октомври. Все повече стават мненията, че лоши данни могат да накарат Фед да понижи нивото на краткосрочните лихви за трети пореден път. Такива резултати също така ще увеличат шансовете и за още едно облекчение през декември.
Търговците вече увеличиха залозите тази седмица на намалението на ставките на Фед след слабите данни за активността в сектора на промишлеността. Показателите от IHS Markit, ADP и Националната федерация за независим бизнес също показаха известно охлаждане на щатската икономика.
„Имайки предвид ISM данните за тази седмица, мисля, че въпросът беше колко слаби трябваше да бъдат данните, за да накарат ФЕД да намали лихвите по-късно този месец", казва Кевин Куминс, американски икономист в NatWest Markets.
„Сега остана въпросът „колко високи трябва да бъде ръстът на заплатите, за да може Фед да не намали лихвите?", допълни той.
Какво казват икономистите от Bloomberg
„Икономиката се забавя през последната половина на годината до степен, достатъчна, за да се намали значимо темпото на наемане на работници. Вече няма много свободни работни места и загубата на доверие в бизнес индустрията ще предизвика реакции и от страна на мениджърите, които са отговорни за наемането на работници", коментират Карл Рикадона и Елена Шулятева, икономисти в Bloomberg.
За президента Доналд Тръмп, който постоянно следи за дейността на Централната банка, слабият пазар на труда може да представлява заплаха за неговото преизбиране през 2020 г.
В момента САЩ са на път да добавят около 1.9 милиона работни места тази година, което ще бъде най-ниското повишение от 2010 г. насам и огромен спад спрямо новосъздадените през 2018 година работни места, когато бяха 2.7 милиона.
„Получава се огромна топка от негативизъм", казва Дженифър Лий, икономист от BMO Capital Markets в Торонто. „Просто няма достатъчно работници, но сега започва да става още по-зле", допълни тя.
"Ако една компания обърне внимание на фактори като забавянето на производството, търговията с Китай, по-слабото търсене, то няма как да наема, защото няма да има достатъчно поръчки, за да работи въобще", добави още Лий.
Други показатели вече сочат към категорично забавяне на икономиката. Компаниите намаляват разходите си, тъй като тарифите претеглят бизнес решенията. Генерираната печалба в сферата на потребителските услуги през август беше най-слаба от шест месеца насам.
Засега производството е най-силно засегнато, така че инвеститорите и икономистите с голямо внимание ще наблюдават доклада от септември, за да видят дали положението на пазара на труда се влошава.
„Има много по-голям натиск върху неселскостопанската заетост в САЩ. Сега е важен въпросът дали американската икономика се забавя в унисон с останалия свят. През последните няколко месеца на това не се обръщаше достатъчно внимание, търговските преговори между САЩ и Китай и политиката на ФЕД бяха по-важни. Но сега хората започват да поставят под въпрос силата на американската икономика", каза Звевей Рен, мениджър в Penn Mutual Asset Management, който управлява 28 милиарда долара.
Проблемите в сферата на потребителските услуги са много - или няма работни места, или няма работа за вършене, или и двете.
"Последното проучване на ISM за производство доказва, че ФЕД трябва да продължи да намалява лихвите, което в петък вероятно ще се потвърди", според Джийн Тануцо, заместник-ръководител на управлението с фиксиран Columbia Threadneedle Investments.
"Това със сигурност е лоша новина", каза Тануцо, който очаква още две намаления на лихвите през тази година.
Още по темата:
Понижение на лихвите в САЩ отново на дневен ред през октомври?