Снимка: Pixabay
Има много графики в интернет, в книги за финанси и учебници, които показват колко трябва да пестите, за да имате достатъчно, когато се пенсионирате. Но всъщност няма достатъчно обяснения как парите ви ще се множат.
Изчисляването на бъдещите спестявания изисква да се съобразите с множество фактори, включително настоящата ви възраст и тази, в която ще започнете да спестявате за пенсиониране. Важно е да обърнете внимание и на всичките си текущи активи, какви инвестиции имате в портфейла си и с каква лихва очаквате тези пари да растат. Последното условие, известно като „норма на възвръщаемост", включва инфлацията, лихвите и дивидентните плащания и много експерти спорят относно индивидуалните очаквания на всеки, който иска да спестява.
Консервативните експерти смятат, че хората трябва да заложат възръщаемост около 4-5%, докато други специалисти, които следят индексите на фондовите борси, твърдят, че очакваните проценти могат да бъдат малко по-високи, около 7-8%.
Съществуват и утвърдени автори на книги, специализирани в сферата на финансите, които предлагат 12% възвръщаемост. Това прави Сюз Орман, когато обяснява, че ежедневните харчове на американците може да ги възпре да достигнат до сумата от 1 милион долара до пенсиониране. Тогава и сега финансовите експерти твърдят, че подобна възвръщаемост е твърде идеалистична.
Има два начина за изчисляване на възвръщаемостта - или като номинална, или реална възвръщаемост. Номиналната възвръщаемост не включва инфлацията, докато реалната го прави. И това прави реалната възвръщаемост по-ниска от номиналната. При реалната, ако човек говори за текуща и бъдеща цена на долара, стойността на тези долари е една и съща. Пренебрегването на инфлацията може да повлияе за загуба на покупателна способност.
„По-високата възвръщаемост може да се приеме за портфейли, съставени изцяло от акции, което обикновено не е така за пенсионните сметки. Дори за младите инвеститори, които получават съвети да инвестират повече в акции, отколкото в облигации, средната възвръщаемост от 1987 г. за общия пазар на акции в САЩ е около 11.2%. Общият пазар на облигации в САЩ е носил възвръщаемост за този период от приблизително 5.9%.
„Пенсионните сметки на повечето хора ще представляват комбинация от всички тези видове активи, което ще им даде възвръщаемост между 5.9% и 11.2%", това заяви Биджан Рамирес, финансов консултант в SVA Financial.
Експертите имат свои собствени прогнозни за възвръщаемостта на различните видове активи, като например краткосрочни или дългосрочни облигации и големите, или средно големите компании.
Прогнозите също варират, ако се основават на историческата възвръщаемост спрямо текущите данни за ситуацията на пазарите, заяви Бенджамин Юнг, водещ съветник на FAI Wealth в Колумбия, Md.
Грегъри Харт, основател и директор на Haddon Wealth Management в Хадънфийлд, Ню Джърси, заяви, че наблюдава средната възвръщаемост на различни видове активи през последните 10 или повече години, когато изгражда бъдещ финансов план за клиентите си.
Както при повечето други аспекти на пенсионното планиране, предполагаемата възвръщаемост може да бъде различна при всеки човек. Много експерти пледлагат на клиентите си различни начини за спестяване и инвестиция, когато правят финансов план. Например специалистите могат да преценят кой от клиентите им какъв процент от доходите си може да спестява"- това обясни Ерик Райх, финансов експерт в Reich Asset Management in Marmora, N.J.
Според Юнг по-добре е да имаме повече спестявания, когато се пенсионираме, за да сме финансово осигурени. Той казва още, че инвесторите, особено младите, не трябва да имат за основа цел възвръщаемостта.
Джефри Едуардс, президент на of Atlas Financial Plans in Irvine, Calif обясни пред MarketWatch, че най-важно е следването на плана, който всеки инвеститор е направил за себе си.
„Второто най-важно е инвестиране на вноските, съобразено с нивото на риска. Следвайте тези съвети и ще постигнете висока възвръщаемост" допълни още Едуардс.
Още по темата:
Еврото може да поскъпне, ако Драги отговори на очакванията към ЕЦБ