Снимка: iStock
Централните банки подкрепят политиката на отрицателни лихвени проценти с аргумента, че неконвенционалният инструмент на паричната политика е „доста ефективен“ за облекчаване на финансовите условия в световен мащаб, пише Finance Yahoo.
В ново проучване Банката за международни разплащания (Bank for International Settlements - BIS), похвали политиката на отрицателните лихви за предоставяне на експанзионен финансов стимул.
"Отрицателните лихвени проценти не са в ущърб на рентабилността на банките. Отрицателните проценти допринасят за постигането на техните цели", се казва в доклада на Банката за международни разплащания.
Отрицателните лихвени ставки по принцип означават, че банките трябва да плащат за привилегията да държат свободните си парични средства в централната банка, като това на практика, им донесе много проблеми в последно време.
Според редица анализатори, по-нататъшното намаляване на лихвените проценти може да стане контрапродуктивно и ефективно и да послужи за затягане на финансовите условия в еврозоната.
"Европейските банки от години водят битка за оцеляване в среда на отрицателни лихви. Ако лихвите останат по-дълго на отрицателна територия, европейските банки са заплашени от фалити", заяви главният икономист на Economist Intelligence Unit Саймън Баптист.
"Ако лихвите останат под нулата, банките няма да успеят да постигнат печалба, ако работят, както го правят сега, след 10 години", предупреди Баптист.
Припомняме, че на последното си заседание Европейската централна банка (ЕЦБ) обяви намаление на депозитната си ставка - за пръв път от три години.
ЕЦБ обяви, че от 1-ви ноември ще поднови програмата си за покупки на дълги книжа, известна като "количествени улеснения", като ежемесечно ще купува еврооблигации в размер на 20 млрд. евро, "докато това е необходимо". Предишната програма за "количествени улеснения" беше за 2.6 трлн. евро.
ЕЦБ запази без промяна основната лихва по операциите за рефинансиране (т.нар. "репо лихва") на ниво от 0.00% и заемната си лихва на ниво от 0.25%, но понижи депозитната си лихва с 10 базисни пункта до ново историческо дъно от -0.5% спрямо досегашното ниво от -0.4%.
Централната банка обяви, че планира да "запази лихвените ставки в новите или в по-ниски нива, докато инфлационните перспективи не се приближат до целевото ниво от малко под 2%".
Още по темата:
Ще запази ли Фед размера на лихвите?