Снимка: iStock
Пазарът не успява да оцени вероятността от рецесия, която би изтласкала акциите с около 30% надолу, сочи проучване на The Leuthold Group, обобщено от Bloomberg. Leuthold сравнява предишни максимуми и минимуми в оценките на S&P 500 въз основа на печалбата на акция, изчислени съгласно счетоводните правила на GAAP. Те откриват, че S&P 500 сега се търгува с приблизително съотношение цена печалба от 19.4, оценка в топ 10% на най-високите такива в исторически план.
„Ако се сблъскаме с рецесия през следващата година, което според мен е вероятно, мисля, че ще видим S&P 500 под 2 000 пункта“, според Дъг Рамзи, главен инвестиционен директор (CIO) на Leuthold Weeden Capital Management, цитиран от Bloomberg. „Много е лесно да стигнеш до там. Не е нужно да приемаме, че се връщате към старите нива на пазара на мечки", добави той.
Какво е важно да знаят инвеститорите?
Сегашните оценки от 19.4 за S&P 500 и 24.4 за Nasdaq 100 са разумни само по време на икономически разраствания, особено когато лихвените проценти са толкова ниски, колкото днес, отбелязва Bloomberg.
Когато последните 12 пазари за мечки през последните 70 години достигаха своите дъна, съотношението цена-печалба е варирало от 5.6 до 14.4. Последната стойност е достигната при дъното на дотком балона.
Харис Купперман, президент на Praetorian Capital Management, е сред тези, които се занимават с оценки. "Тези неща буквално нямат икономическа обосновка да съществуват, освен факта, че ликвидността е прокарана през системата и хората продължават да купуват акции, защото смятат, че има и други глупаци на пазара, които ще могат да надхитрят", заяви Куперман пред изданието Business Insider в обширно интервю. "Преживях 2 катастрофи през живота си и мисля, че наближаваме към третата", добави той.
Купперман смята, че Федералният резерв е увеличил рисковете. "Когато прокарате ликвидност през системата, както те правят последните десет години, вие създавате гигантски балон", каза той. Обвинявайки Фед за създаването на това, което той нарича „сектор на Понци схеми“, Купърман уточни: „Акциите в категорията Понци са неща като WeWork или Tesla, или други крещящи измами. Секторът на Понци включва всички компании, които нямат шанс да получават печалба, но въпреки това приходите им продължават да растат".
Goldman Sachs вижда смесена икономическа картина в САЩ, след като индексът ISM Manufacturing падна през август и септември, достигайки най-ниското си ниво от март 2009 г. Въпреки това ръстът на работните места остава силен, след като бяха разкрити 136 000 нови работни места през септември, а нивото на безработицата е при 50-годишен минимум от 3.5%.
Morgan Stanley отбеляза, че производственият сектор в САЩ може да се насочи към рецесия, но услугите остават „стабилни“ поради силните потребителски разходи според техния текущ седмичен доклад.
Какво предстои?
Банката на Федералния резерв на Ню Йорк изчислява, че е налице шанс за рецесията в САЩ от почти 40%, през следващите 12 месеца. Това е най-високият процент по време на настоящия пазар на бикове, стартирал през март 2009-та година.
Независимо от това, мнозинството експерти не очакват следващата рецесия да е толкова тежка, както предходната.
Още по темата: