Снимка: Личен Архив
Към юни 2019 излезе статистиката на БНБ, че депозитите на домакинствата са 53 милиарда лева, като се увеличават с 8% на годишна база и съставляват около половината от БВП на страната ни. Средният размер на един депозит е около 5 500 лева, коментира Наталия Петрова, изпълнителен директор в "Конкорд Асет Мениджмънт" АД, по време на форума "Силата на инвестициите. Експерти говорят за пазарите", организиран от Infostock.bg.
Според г-жа Петрова, сумата на средния депозит не е достатъчна за инвестиции. Тя обаче, е подходяща за алтернативните форми на инвестиция, като например колективните инвестиционни схеми. "Тези форми на инвестиции, които са изключително популярни на Запад, все още не са толкова известни на българите. За разлика от депозитите, вложенията в някаква форма на инвестиционни схеми заемат едва 1.6 милиарда лева. Тези форми на инвестиции и спестявания обаче, са изключително удобни и се отличават с предимства като - достъпности, ликвидност, ниски разходи, липса на данъчно облагане и професионално управление от мениджъри", обясни г-жа Петрова.
"В какво да инвестираме? Всичко друго, но не и банкови депозити. Ние сме лица, управляващи алтернативни инвестиционни фондове. След тългуване КФН стана ясно, че в подобни инвестиционни схеми могат да влизат и професионални инвеститори. Над 10 400 български предприятия регистрират ръст от 20% на приходите и оперативната си печалба. Това са малки и средни растящи предприятия, които са една чудесна възможност. На българския пазара има добри девидентни акции, които носят добра доходност. Нормално е да се инвестира в тях при наличието на добра селекция, методичност и качество на работа. Посредниците трябва да бъдат проактивната страна и да предлага инструменти и възможности, маркетирани за населението", обясни Виктор Манев, съосновател и партньор в ИМПЕТУС Капитал – управител на алтернативни инвестиционни фондове (ЛУАИФ).
"През последните години постоянно се очаква някаква криза. Правят се внушения, които съвсем естествено задържат спестителите в банкови депозити. Каква е по-добрата алтернатива? Държавни ценни книжа, които не са достъпни до всеки поради високите транзакционни разходи. На следващото ниво идват колективните инвестиционни схеми и ценни книжа – дългови или дялови. След някои промени в българските закони облигациите вече са мръсна дума. А някои конвертируеми облигации стават все още, докато други вече не са подходящи. Много е трудно да се даде съвет за инвестиция, особено след като живеем в една такава негативна среда. Не виждам много смисъл да убеждавам хората в нещо друго. Личното предпочитание и емоция може да доведе до избор на КИС или инвестиция в акции. Напоследък отново се завърнаха златните монети като инвестиция. Обикновено стават модерни, когато цената на златото се вдигне", коментира по време на панела "Психология в инвестирането и лични финанси" Васил Караиванов, преподавател в Софийския университет.
"Няма такова нещо като инвестиция по принцип. Науката за инвестирането и кепитал прайсинг модел са обвързани винаги с рисков профил и инвестиционен хоризонт на конкретния човек. И двата се променят с възрастта. Съществуват правила в управлението на пари – конкретна дейност, която изисква знания. Отговорът в какво да се инвестира зависи от конкретния рисков профил, възрастта и съответно семейното и личното богатство. Спестяванията в България са 50% от брутния вътрешен продукт, но това е функция на въпросната грамотност и отправна точка. С 5 или 10 000 лева семейно богатство, освен да губим пари поради високи ентри такси или опит за дублиране на някакви индекси, няма какво друго да се случи. Има колективни схеми и инвестиционни фондове, които биха могли да предложат възможност и на такива хора да влязат навреме. Отново основната отправна точка в науката за управление на пари е на колко години е даденият човек, какви са неговите семейни задължения, какъв е неговият рисков профил и какво е семейното богатство. Както и към какъв времеви хоризонт се стреми", обобщи д-р Боян Иванчев зам.-председател на "Адванс Екуити" АД.
Какви стратегии да имаме предвид, когато инвестираме дългосрочно, когато знаем, че държавната пенсионна система е под постоянен натиск. Какви са стратегиите, подходящи за едно дългосрочно инвестиране и какви грешки се правят?
"Когато един човек, притежаващ между 5-10 хиляди лева, реши да направи свой индивидуален инвестиционен портфейл, колко може да го диверсифицира. Не само транзакционните разходи, а и стипента на диверситекацията на портфейла влияят върху резултатите. По-добрият вариант е да се инвестира в колективна инвестиционна схема. Регулярните инвестиции в дългосрочни стратегии е добро решение и има предимства. Такъв начина на инвестиране вече има спестовен елемент. При високи пазари придобива дялове на по-висока цена, а в обратния случай - на по-ниска. В крайна сметка обаче средно-притеглена цена е по-ниска. Над 90% от населението в САЩ и Европа използват този продукт за личните си финанси. Има спестовен елемент и регулярната инвестиция избягва възможността да уцелите възможно най-лошия момент", казва Наталия Петрова.
Събитието "Силата на инвестициите" се проведе с подкрепата на генералния спонсор "Конкорд Асет Мениджмънт", както и със съдействието на "Admiral Markets", "КОРАДО-България" и "Първа Инвестиционна Банка".