Снимка: Личен Архив
Налице са много и най-разнообразни признаци, че идва криза. Около това становище се обединиха тримата участници в панел "Международни пазари - перспективи и предизвикателства": д-р Валентина Григорова-Генчева - директор „Злато и нумизматика" в Първа инвестиционна банка, Цветослав Цачев - главен инвестиционен консултант в ЕЛАНА Трейдинг и Владимир Малчев - финансист и изпълнителен директор на "Ъп Тренд".
"Какво се случва, когато говорим за трилиони долари дълг и той спре да се обслужва. Шистовият петрол в САЩ, венчър капитала? Една компания, оценявана на 47 млрд. долара, като WeWork, която правеше 3 милиарда долара приходи и 3 милиарда загуба... Вижте кои индекси се представят зле в САЩ. Малките компании, транспортните компании също страдат. Болката се пренася във финансовия сектор. Транспортът е в основата на всичко и когато малките компаниии изостават, това означава, че ситуацията не е положителна. Благодарение на Amazon фалираха редица фирми, 17 авиокомпании фалираха само от началото на годината. Това са събития, които се подреждат в един много опасен пъзел. Двадесет и шест милиарда долара са платили банките лихви върху своите извънредни резерви. Дойче банк е постоянно в устата на анализраторите като проблемна банка. Това са притеснителни белези и единственото, което може да се случи е оптимизма да се случи сделката между САЩ и Китай. Всеки опит за растеж на щатските индекси е само няколко процента и след това има връщане. След колосалните 11 годините сме достигнали върха на икономиката и пазарите", обобщи Цветослав Цачев.
"Докато не приключат тези търговски войни това ще е проблем. Фед държи 20% актив от БВП на САЩ, другите големи централни банки - около 40%. Следвайки японския пример щатският Федерален резерв може да прекара още много години, в които да ни държат в шах. В момента нищо, което сме учили, не е така, както сме го виждали и сме чели в учебниците. Очакваме в един момент случилото се от 2008 година да се повтори, но докато го очакваме може да стигнем до пенсия. Моите средства биха отишли, трябва да имаме една добра част от портфейла в кеш, през следващите години ще се откриват възможности заедно с резки спадове на активи, включително и за акции ориентирани към ръст. Догодина има президентски избори в САЩ и имаме човек, който на всяка цена ще се постарае да създаде перфектна картина. Покрай него ще има натиск на централни банки и ще предостави някаква спогодба с Китай и пазарът ще се крепи в близките години", каза Владимир Малчев.
"Когато инвестирате на международните пазари, трябва да имате предвид, че "задкулисието" е наистина ключово за тези процеси. Спомням си как Швейцария обяви, че ще качи цената на франка. Федералният резерв, въпреки че е частна институция, очевидно се поддава на политически напрежения, немската централна банка дори не желая да я коментирам. Трябва да внимаваме за задкулисието, без да можем да му влияем. Това са сложни глобални политически процеси, а две трети от нещата на големите конференции, дори не се публикуват. Светът все по-често влиза в такъв цикъл – хората са бурми с илюзиите, че взимат някаква решения дори в инвестиционен план. Същевременно са тласкани в някакви коловози и тук в тези събития и времена, реакцията е наситина много сложно предвидима, важното е да се опазва все пак наличността. Видя се, че социалните системи функционират до едно ниво и при по-сериозен крах водят до мизерно съществуване. Ако се придържаме към драматичния сценарий държавите биха повлияли, но мисля, че водовъртежът ще бъде доста сложен.
Демонетаризацията е сериозна и никакви стандарти не се спазват, не случайно възникнаха криптовалутите, този бушон от последните няколко години показва, че хората търсят някакъв изход, но до каква степен това ще е съществена възможност - никой не знае. Ако аз трябва да инвестирам и имам свободни 10 - 20 000 долара, бих си купила 3 или 4 скъпи антични златни монети на някой голям аукцион, например в Швейцария или Великобритания", коментира Валентина Генчева.
Събитието "Силата на инвестициите" се проведе с подкрепата на генералния спонсор "Конкорд Асет Мениджмънт", както и със съдействието на "Admiral Markets", "КОРАДО-България" и "Първа Инвестиционна Банка".
Още по темата:
Ето как да инвестирате 10 000 лева!