Снимка: iStock
България може да се присъедини към валутно - курсовия механизъм ERM II (т. нар. „чакалня" на еврозоната) през първото или второто тримесечие на 2020 година, заяви ръководителят на Европейския съвет по банково преструктуриране Елке Кьоних пред БНР.
Водещата институция в процеса, обаче, е Европейската централна банка (ЕЦБ).
Кьоних е първият представител на ЕС на висок пост в областта на банковото дело, който прогнозира нови срокове.
България прие условията на ЕЦБ за банковия съюз
И след като през 2018 година България прие доброволно да приеме условията за влизане едновременно в тясно сътрудничество с ЕЦБ (това означава влизане в Банковия съюз) и във валутния механизъм през юли 2019 г. Поемането на този ангажимент стана с официално писмо до Европейската комисия, Еврогрупата и ЕЦБ. След това, в началото на настоящата година срокът беше изместен за края на 2019 година България да се присъедини към ERM II и след две години да стане член на Eврозоната.
Преди това да се случи, страната ни трябваше да приеме законови промени, които както стана ясно по-късно са или приети, или в напреднала процедура за приемане, като Закона мерките срещу изпирането на пари, Закона за управление на публичните предприятия, изготвен след консултации с ОИСР, чиято основна цел е да се подобри управлението на дружествата с държавно участие, и други в областта на финансовия сектор и банковото дело.
Проверката на 6 български банки от ЕЦБ
Последва проверка на активите на шест големи български банки и резултатът беше положителен, но така и не се получи официална позиция от ЕЦБ какво предстои от тук нататък. И нормално, в началото на ноември се извършва смяна на ръководството на банката - мястото на Марио Драги ще заеме Кристин Лагард. Същото ще се случи и с Европейската комисия.
Какво ни чака
Позицията на самата Кьоних е важна, защото ръководената от нея институция следи процеса по присъединяването на България към „чакалнята" за еврозоната, когато ще влезем и в тясно сътрудничество с банковия съюз. Затова трябва да приемем, че новата дата е наистина през юни догодина. И нещо много важно: от тогава българските банки ще започнат да правят вноски в европейския фонд по преструктуриране, а не в националния. Именно този фонд е част от Съвета, който се ръководи от Кьоних.
"Трябва да видим на какъв етап е изпълнението на критериите, за да може Европейската централна банка да даде зелена светлина. Мисля че към момента очакването е в първото или второто тримесечие на следващата година, нека изчакаме, за да видим", посъветва Кьоних пред БНР.
Процедурата е следната: след като България влезе в чакалнята за Еврозоната и в тясно сътрудничество с банковия съюз, ръководената от Елке Кьоних институция ще одобри плановете за преструктуриране на българските банки. Такива планове са задължителни, защото означава, че всяка кредитна институция има буфер при евентуален негативен развой.
Още по темата:
С. Шварцман: Европa може да навлезе в период на продължителна стагнация
България въвежда еврото най-рано през 2022 г., прогнозира Валдис Домбровскис
Какви са ползите от членството в еврозоната за бизнеса
Как ще се отрази на финансовия сектор влизането ни в банковия съюз?