Снимка: Pixabay
Голямата рецесия отдавна приключи, но много американци претърпяват разочарования въпреки това. Финансовата им стабилност все още не се е възстановила от кризата според проучване на финансовия сайт Bankrate.com
„Все още има милиони американци, които се борят да постигнат финансовото състояние, което са имали преди Голямата рецесия", казва Марк Хамрик, икономист в Bankrate.com.
Същите тези хора твърдят, че преди кризата са се справяли по-добре, отколкото сега. Повече от половината от американските домакинства нямат спестявания за спешни случаи, това стана ясно от проучване, проведено животозастрахователната компания AARP.
По-малко от половината, около 46%, от възрастните казват, че заплатите им са започнали да растат преди Рецесията и това драстично се е променило не само когато е започнала рецесията, но и сега, това споделят пред CNBC.
Средният доход на семейство след отчитане на инфлацията е изчислен на стойност 60 366 долара през 2017 г., малко по-висок от този през 2000 г., когато е бил на стойност 58 544 долара. През това време всички разходи за медицински грижи, детски осигуровки и спестявания за колеж са се изчерпали.
Икономиката се подобри отново сега, след като равнището на безработица достигна 10% през 2009 г. и повече от 15 милиона американци останаха без работа. Днес равнището на безработица е 3.6%. Брутният вътрешен продукт на САЩ се повиши с 2.6% годишно през четвъртото тримесечие на 2018 г. По време на рецесията той се понижи с 4.3%, което е най-големият икономически спад след Втората световна война.
Според Марк Хамрик проучвания като това помагат да се предоставят данни за промените в икономката, които ни напомнят, че индивидуалните резултати за всяко домакинство са различни.
„Възстановяването на хората от финансовата криза е повлияно най-вече от местожителството им, от сферата, в която работят, но и от пола, това също има роля", допълва той.
27% от жените казват, че финансово им положение е по-лошо днес, отколкото преди рецесията, в сравнение с мъжете, които са едва 19%.
„Жените са пристрастни към работата си и това влияе върху заплатата им и възможностите за авансово плащане, които им се предоставят", казва още Хамрик.
Според него дори и да следва слаб икономически спад, той ще бъде достатъчен да нанесе допълнителна вреда на личните финанси на американците.
Още по темата:
Ще успее ли Великобритания да избегне рецесията?
Стимулите на централните банки означават край на корекциите?
Експерти: Налице са сериозни признаци, че идва криза