Снимка: iStock
Математически погеднато, твърдението на Хъсман е правилно. В крайна сметка по-високите оценки за акциите и облигации днес намаляват очакваната им прогнозирана доходност. Но това изглежда не спира инвеститорите да наддават за активи, които според експерта са със "статосферични оценки".
"Не само бъдещите доходи на фондовите пазари ще са ниски, но за разлика от пика през 2000 г., когато сравнително повишената доходност на облигациите предлагаше разумна алтернатива на инвеститорите, понастоящем дългосрочните лихви също са понижени, както и краткосрочните лихвени проценти", смята Хъсман.
За анализатора, способността на инвеститорите да се укриват в облигации, докато оценките на акциите не се спуснат на земята, са нулеви. Оценките на облигациите са също толкова лоши - и той не е сам в тези си възгледи.
Редица участници на пазара твърдят, че облигациите са в безпрецедентен „балон“.
Друг притеснителен за експерта факт е, че около 50% от дълговете с инвестиционен клас са разположени само на една стъпка над "боклуци" - и по-нататъшното забавяне на растежа може да доведе след себе си до "ефект на домино".
"Ситуацията напомня на 2007 г., когато инвеститорите вярваха, че ипотечните облигации са ограничени до субсидирания дълг, само за да открият по-късно, че се простира до всеки ъгъл на обезпечения с ипотека пазар", каза той. "Дори и в условията на лека рецесия, слабостта, която наблюдаваме понастоящем в джънк дълга, може да се разпространи много по-бързо, отколкото инвеститорите могат да си представят, дори сред така наречените облигационни фондове с инвестиционен клас."
"Вижте, очаквам S&P 500 да загуби някъде между 50-65% през завършването на текущия пазарен цикъл", заключи той.
Репутацията на Хъсман? Експертът многократно прави заглавия в медиите, като прогнозира спад на борсата над 60% и прогнозира цяло десетилетие отрицателна доходност на собствения капитал.
Но преди да се "присмеете" на прогнозите, имайте предвид следното: Хъсман прогнозирано през март 2000 г., че технологичните акции ще загубят 83%, тогава Nasdaq 100 загуби "невероятно точните" 83% през период от 2000 г. до 2002 г. През април на 2007-ма година Хъсман прогнозира, че S&P 500 може да загуби 40%, след което загуби 55% при последващия крах от 2007 г. до 2009 г.
Още по темата:
Хъсман: Срив на акциите с 30% през 2019 и плоска линия през следващите 12 години?
Трейдърите най-уплашени от 28 години за внезапен срив на пазарите